Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акценти от сезон 2014/2015 на СО на БНР

БНР Новини
Снимка: Василка Балевска

С концерт на един от най-талантливите български пианисти от младото поколение – Евгени Божанов, започва новият сезон на Симфоничния оркестър на БНР на 10 октомври. Както винаги главният диригент Емил Табаков и екипът са се погрижили да поднесат богата палитра от различни епохи и изпълнители. В интервю Маестрото сподели:

Нашият сезон е изцяло посветен на 80-годишнината на БНР. Както винаги сме се опитали да включим творби интересни за публиката и за самите музиканти. Имаме млади български диригенти със световна слава, известни чуждестранни солисти, както и родни солисти. Откриваме сезона с млада клавирна звезда и приключваме по аналогичен начин, този път с пианист, който много отдавна живее в чужбина, затова може би не е познат като име – Александър Хинчев. Той рядко концертира у нас. Точно поради тази причина реших да си спомним за него, защото той е прекрасен пианист. Мисля, че е добре да правим всичко възможно български музиканти като него, каквито има много по света, да се връщат когато е възможно в родината, за да показват изкуството си.

Вторият концерт в програмата представя един от солистите на СО на БНР. Валдхорнистът доц. Ясен Теодосиев повече от 20 години работи в състава. За концерта Емил Табаков разказа:

Смятам, че това внася едно разнообразие в нашата програма. Обикновено солиращите инструменти в концертните програми са пиано или цигулка, значително по-рядко са духови инструменти. Тази изява е свързана с годишнината от рождението на Рихард Щраус, която целият свят празнува. Той е писал много за валдхорна. Ако трябва да обобщя, целият сезон е много разнообразен по отношение на инструменталните концерти.

Сред оригиналните идеи за предстоящия сезон е представянето на две произведения с едно и също име. „Годишните времена” от Йозеф Хайдн се изпълняват изключително рядко в България заради своята трудност и продължителност, а последният техен запис е направен преди около 40 години. Другото едноименно произведение от Александър Глазунов, не е изпълнявано у нас.

Интересен акцент от афиша на СО на БНР е участието на двама млади диригенти, които се радват на бляскава кариера зад граница. И миналата година Росен Гергов имаше удоволствието да концертира с радиосимфониците. Неговият колега, Йордан Камджалов е работил с тях преди известно време при записването им на оперна музика. Програмата с негово участие е много привлекателна, а и като имаме предвид кои са солистите – известното клавирно дуо Аглика Генова и Любен Димитров, мисля че ще представлява голям интерес за нашата публика – смята Емил Табаков.

Сезон 2014/2015 ще предложи на меломаните някои от перлите сред руската художествена музика. Чии творби ще звучат, научаваме от главния диригент на оркестъра:

Пьотр Илич Чайковски и Николай Римски-Корсаков са любими автори на публиката. Тя обича да слуша музика, за която е уверена, че е хубава. Трябва да отбележим 150-годишнината от рождението на Александър Глазунов и един век от смъртта на Александър Скрябин. В началото на сезона отдаваме почит на годишнината от смъртта на Анатолий Лядов с неговото малко, но много характерно произведение „Вълшебното езеро”. Винаги се опитваме да отбележим годишнини на големи автори.

Не бива да се изпуска една важна нишка, забележима и в миналите сезони на СО на БНР. Откакто работи с него, сред приоритетите на Емил Табаков е да включва в програмите музиката на Дмитрий Шостакович. И тази година Маестрото остава верен на тази традиция, а симфонията е № 14. Ето какво разказа той:

Моето желание бе да се изпълнят всички симфонии интегрално, да се запишат за БНР и евентуално да се издадат на CD. Повечето от тях не са известни не само на меломаните, а и на повечето музиканти. В България се познават най-популярните симфонии на Шостакович, а цялото негово творчество от този жанр е много хубаво и полезно за изграждането на нивото на един оркестър. Винаги съм се стремял когато конструирам сезонните си планове да представям даден композитор с цялото му симфонично творчество. Със Софийска филхармония сме осъществявали тази идея с автори като Лудвиг ван Бетховен, Густав Малер, Антон Брукнер и други.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна