Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все още няма ясна оценка колко би струвало на бюджета едно оздравяване на КТБ

| обновено на 30.10.14 в 12:25
В Министерството на финансите следобед предстоят консултации с политическите сили по предлаганата актуализация на бюджета и спасяването на Корпоративна търговска банка. Вчера временната бюджетна комисия в парламента задължи БНБ да предприеме мерки по оздравяване на банката в случай на отрицателен капитал. Все още няма ясна оценка колко би струвало на бюджета едно оздравяване на КТБ. Очаква се това да е една от темите, които ще бъдат обсъдени при служебния министър Румен Порожанов. Поемането на нов държавен дълг и вдигането на дефицита над разрешения максимум също ще бъде във фокуса на вниманието.

Според проекта за актуализация на бюджета, изготвен от служебния кабинет, е възможно Фондът за гарантиране на влоговете да поеме нов държавно гарантиран дълг, за да се осигурят пари за всички гарантирани депозити в Корпоративна търговска банка. В "Преди всички" депутатът от Реформаторския блок Корман Исмаилов подчерта:

При фалит цената, която ще трябва от бюджета да се отдели за доплащане на гарантираните депозити, е около милиард и половина лева, а при евентуално пълно оздравяване, дупката е около четири милиарда плюс факта, че може би ще трябват около два милиарда ликвидна подкрепа, така че, покривайки дупката, капиталовата дупка, да може и банката да оперира.

От своя страна депутатът от левицата Румен Гечев се обяви против спасяването на банката, както и срещу промените в Закона, които задължават БНБ да я оздрави:

В края на заседанието на мен и колегите ми стана ясно, че това е по-скоро една пиар акция на най-голямата партия в парламента, която иска да прояви пред обществото загриженост за проблема, както и че е пределно ясно, че тази банка е докарана до състояние, което е неспасяемо.

По-късно в парламента Димитър Главчев от ГЕРБ, който е и член на бюджетната комисия, обясни, че целта на вчерашното решение по казуса КТБ е да се предприемат последни действия по спасяване на банката. Toй отрече, че се предвижда банката да бъде оздравена с държавни пари:

Очевидно няма да може да стане сигурно в рамките на пет дни, защото иначе трябва до шести или седми ноември да се отнеме лицензът. Идеята е да отворим малко по-дълъг прозорец, за да се предприемат последни действия по опит за оздравяване, но какъв е прозорецът, няма да е две години със сигурност. Срокът предстои да се дискутира. Това не означава, че от тук нататък ще се печатат пари, ще се оздравяват всички банки, изпаднали в такова състояние, просто това са абсолютни спекулации.

Главчев посочи още, че представеният одит на БНБ не е одит, а консултантска услуга за оценка на активите на банката:

Изрично е записано в доклада, че това не представлява одит, нито преглед по реда на международните одиторски стандарти. Не се заблуждавайте, че се извършва тази консултантска услуга от одиторски фирми.

Пред БНБ потенциалните инвеститори са подчертали, че могат да осигурят около половината от нужната капиталова подкрепа за спасяването на Корпоративна търговска банка. Това означава, че останалите пари трябва да дойдат от държавната хазна.  


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна