Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва XIII издание на международния фестивал "Вселената на компютърната музика"

Любомир Велев
Снимка: личен архив

Почитателите на електронната музика имат възможност да се докоснат до най-новите компютърни технологии в света на мултимедията, благодарение на XIII-то издание на Международния форум „Вселената на компютърната музика“. Проф. д-р Симо Лазаров със своя екип е подготвил разнообразна програма, включваща национална конференция, семинари, уъркшопове, майсторски клас и концерти.

Един от участниците в него е Любомир Велев, който на 5 декември ще представи изцяло своя програма. Той ни връща назад във времето, когато този фестивал започва от една идея:

През 1988 г., на благотворителен концерт в Младежкия дом в София, свириха изпълнители, използващи електронни инструменти. Успехът от събитието доведе до фестивал за електронна музика. Това се случи в град Гоце Делчев. Организатори на форума тогава бяха Симо Лазаров, Ангел Андонов и Любомир Кавалджиев. От 1994 г., в продължение на следващите десет години, аз поех от Симо работата по организацията му. Освен това свирех  и в  група „Дилема“, също участник във форума, с Иван Вълков и Стоимен Сърбинов. Заедно бяхме активни във вече утвърдилия се фестивал за компютърна музика до 2003г. От 2010 г. аз направих в моето студио смели крачки в посока на това, музиката да има своята визуална страна. Започнах да правя арт филми, като показвам творчество на автори от различни изкуства с музика, написана от мен. Използвам най-нови и високи технологии на звук и екран. Бях изненадан, когато първият филм бе много добре приет от хората. Досега съм изработил 58 филма. Поставих си още по-висока цел – да представя музика в 5.1 surround sound. Затова се насочих към филмотечно кино „Одеон“, което разполага с висок клас апаратура. Програмата, която съм избрал за фестивала, е съставена от един рекламен трейлър и девет арт филма, направени от мен тази година. Всичките са с различна насоченост по отношение на изкуството в тях.

Симо Лазаров продължава да е главен двигател на „Вселената на компютърната музика“. Фестивалът вече е под покровителството на СБК и НБУ – две институции, с които проф. д-р Симо Лазаров е тясно свързан и като композитор, и като преподавател.

Симо Лазаров

Това е единственият фестивал за подобен род музика у нас – споделя Симо Лазаров. Специално внимание обръщаме и на 40-та годишнина от създаването на първото студио за електронна музика в България. Сега сме подготвили конференция, на която студенти и професионални музиканти ще изложат свои доклади на тема „Електронна и компютърна музика и нейното приложение в научната сфера“. На 3 декември в галерия „Уни арт“ в НБУ е официалното откриване на форума с концерт. На него ще бъдат показани някои образци от този жанр. В същия ден ще бъде представена много интересна мултимедийна продукция по музика на Станислав Станчев – Стенли и визуализация на Мег Коновска. Международните участници са на 4 декември, като свои творби представят музиканти от Европа, САЩ, Израел и Япония. Тази година фестивалът е ориентиран към мултимедията.


XIII–то издание на Международния форум „Вселената на компютърната музика“ се закрива на 6 декември в предаването на програма „Хоризонт“ на БНР – „Картини от една изложба“. Участниците в него ще направят една музикална ретроспекция на изминалата година.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна