Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един цял нов инструментален свят – светът на Даниел Трингов и Сифей Уен

БНР Новини

Хвала на нейната впечатляващата виртуозност и музикалност – твърдят критиците и почитателите на Сифей Уен.
Родом от Шанхай, Китай, Сифей Уен живее от 13-годишна в САЩ. Музикалните си постижения дължи на известената музикална педагожка, професора по виолончело Елеонор Шоенфелд. Сифей Уен е носител на много международни отличия. Нейният опит като концертен изпълнител, оркестров солист и камерен музикант включва редица изяви – като тази в международната телевизионна програма „Часът на властта”. Имала е участия в радио и телевизионни предавания. Свирила е на фестивала „Сан Мигел де Аленде” в Мексико и е била солист на оркестрите Foundation Debut и Thornton School of Music. Зрялото й и енергично музициране, заедно с красивия, наситен и топъл тон е накарало музикалните критици да я нарекат: Най-талантливият и обещаващ виолончелист, който сме слушали от години насам.
Даниел започва да свири на цигулка на 6-годишна възраст. През 1985 г. продължава образованието си в НУМСИ „Христина Морфова“, гр. Стара Загора. Три години по-късно е приет в НМУ „Любомир Пипков”, гр. София, в класа на знаменития български цигулар, преподавател и композитор проф. Петър Христосков. След дипломирането си през 1991 г., Даниел Трингов е приет в НМА „Панчо Владигеров” в София, където учи цигулка при проф. Елисавета Казакова. От 1991 до 1995 г. е в състава на Нов симфоничен оркестър, а от 1995 до 1999 г. свири първа цигулка в Theatro Lyrico de Europe – оперен оркестър, често концертиращ в България, Германия, Франция, Италия, Испания, Португалия и други страни.
Даниел завършва този свой творчески период, концертирайки с камерни формации, и изнасяйки солови рецитали из цяла България. Тогава записва и два компактдиска, които включват класически произведения за цигулка и пиано и негови аранжименти и транскрипции.
През септември 2002 г. Даниел Трингов печели пълна стипендия по цигулка в Университета в Мисисипи, където учи при големия руски цигулков педагог, проф. Александър Брусиловски. Следват редица солови и оркестрови изяви, които надграждат артистичните му качества. Освен като изпълнител Даниел се изявява и като аранжор, композитор и звукоинженер, работейки в собственото си звукозаписно студио в Бетъни, Кънектикът, САЩ. Занимава се с дизайн и фотография. В момента, вече в София, двамата със Сифей Уен творят под логото на „Глобъл арт ентъртейнмънт”.
Предстои издаването на първия им инструментален албум, наречен A Whole New Instrumental World („Един цял нов инструментален свят”), който е своеобразно пътешествие от стила на класическата музика до хард-рока и се състои от 16 популярни композиции в модерни инструментални аранжименти. На 19 декември продукцията ще бъде представена за първи път в България.




Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна