Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агенцията по храните работи по сигнал на ЕК за възможни измами с биохрани

БАБХ бракува тонове храна и затвори десетки обекти

| обновено на 13.01.15 в 16:25
Пламен Моллов
Снимка: БГНЕС
Близо 13 тона храни са бракували инспекторите от Агенцията по храните за последния месец. 14 обекта за производство и търговия са затворени. Това съобщи директорът на Българската агенция по безопасност на храните Пламен Моллов.

Липса на етикети, стоки с изтекъл срок на годност и чужди тела в храните – това са най-често срещаните нарушения, които инспекторите констатират. Според Моллов в българските храни може да се намери всичко – от камъчета и буболечки, до ножчета и пирони.

Девет тона от конфискуваните заради нередности храни са моркови, при които е установено завишено съдържание на пестициди. Една от пречките при дейността на Агенцията по храните е фактът, че инспекторите при нарушение санкционират фирмата, а не лицето, което стои зад нея. Когато се затвори фирмата, въпросното лице отваря друга и продължава дейността си.

Това обаче е проблем на търговския закон, а не на закона за храните
, обясни Моллов.

Агенцията по храните работи по сигнал на Европейската комисия за възможни измами с биохрани, съобщи още директорът на Агенцията Пламен Моллов.

Проверките са започнали през декември:

Има основание да се счита, че има завишена практика на измами с биохрани, т.е. храни, които не са минали по схемата на контрол, но се представят като такива и съответно се продават по-скъпо. Разбира се и такива храни, които се преопаковат като биохрани.


Въпреки завишения контрол при биохраните, които са на специален режим за сертифициране и проследяване, Моллов посочи:

Това явно се оказва печеливш бизнес. Почти съизмерим като норма на печалба с трафика на наркотици.

Резултатите ще бъдат оповестени след приключване на проверките, обеща директорът на Агенцията по храните.

Деветима служители на Агенцията по храните са уволнени през последната година за дисциплинарни нарушения, в това число и корупционни практики, съобщи още Пламен Моллов. Инспекторът от Плевен, който преди няколко дни беше хванат с подкуп, също е отстранен. Той беше заловен в момент на получаване на 70 лева подкуп и вече е с повдигнато обвинение за престъпление, което се наказва с до 6 години затвор. Действията на плевенската прокуратура са по сигнал на гражданин, че му е поискан подкуп, за да получи разрешение за продажба на храни. Всички сигнали, с изключение на анонимните, се проверяват, увери директорът на Агенцията по храните:

Откакто съм директор на тази Агенция, има два пъти  повече дисциплинарни производства в сравнение с миналата година - над 24. Абсолютно нетолерантно се отнасяме към подобни дейности. Има и други подобни, за които са уволнени служители. Всеки един такъв случай, когато има и най-малки съмнения, стигаме до дисциплинарно производство. 8-9 души са отстранени от работа. Разбира се не всички те са за подкупи, но дисциплинарният съвет е стигнал до извода, че трябва да бъдат отстранени.


Според Моллов удвояването на дисциплинарните производства в Агенцията означава по-голяма бдителност, а не повече нарушения и корупция сред служителите.

Целия репортаж на Веселина Миланова чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени