Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

А. Цонева: Почти двойно е нараснал броят на регистрациите по настоящ адрес спрямо 2014 г.

За три месеца през 2014 години са направени 44 000 регистрации, а през 2015 – над 80 000

Снимка: БГНЕС

Отворени данни за адресни регистрации по настоящ адрес за първи път се публикуват от българските власти. Това е масив, който включва данни от 1-ви януари 2011 до края на април 2015 г . и предоставя добра възможност за сравнителен анализ на различни тенденции:
 

Това, което в момента мога да кажа със сигурност, е, че има видимо нарастване на броя на регистрациите по настоящ адрес. Подчертавам това, защото българското законодателство предоставя възможност на хора, които имат регистрация 6 месеца преди изборите, да упражнят правото си на вот в населеното място, в което се намира настоящият им адрес, ако заявят това свое желание.

Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда. В област Видин броят на регистрациите от февруари до април 2015 г. е нараснал близо 7 пъти спрямо 2014 година, даде пример тя

Много важно е какво се случва на микрониво, как всъщност се променя броят на възможните избиратели в малките населени места. За нас доста показателен и фрапантен пример е едно населено място в обл. Видин. В с.Тошевци, община Грамада, Видинско, живеят около 125 души по постоянен адрес. Между февруари и април 2015 г. са направени 251 регистрации по настоящ адрес – 2 пъти повече, отколкото е самото население. 

Във Видинско са извършени проверки и заради нарушения в закона в Тошевци са заличени 60 регистрации, съобщи Цонева. За същия период, през 2014 година, новодошлите в селото са едва двама души.

В определени ситуации местната администрация е силно заинтересована от закононарушения с цел манипулиране на вота, коментира Цонева. Тя даде и примери с много регистрации - 45, на един и същи адрес. Данните са достъпни за всеки и така хората могат да проверят дали в тяхното населено място има нарушения, допълни тя. Такива регистрации, след като се съобщи за тях, автоматично се заличават по административен път от избирателните списъци, каза Цонева.

От февруари до април са направени 80 200 такива регистрации. През 2014 г., за същия период от 3 месеца, са направени 44 000 регистрации. Очевидно е, че тази тяга към малките населени места, тази тяга, изкуствено напомпване на тези регистрации е насочено именно към манипулиране на изборния резултат. Чист купен и манипулиран вот.

Кметовете в малки населени места, където се наблюдават такива скокове в броя на регистрираните, са от различни политически сили, подчерта Цонева.

Интервюто на Таня Милушева с Антоанета Цонева можете да чуете от звуковия файл. 
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна