Гърция е изправена пред ключово решение за постигане на споразумение с кредиторите. Малко преди да изтече крайният срок, поставен от Еврогрупата, Атина предложи план за реформи и поиска нов спасителен заем в размер на 53.5 млрд. евро до средата на 2018 година. Гръцкият парламент прповежда дебати по внесените от правителството предложения, но посланията на политически сили преди гласуването остават разнопосочни.
Председателят на еврогрупата Йерун Дейселблум определи последният документ на гръцкия кабинет като "пълен и изчерпателен" и заяви, че може да бъде взето "важно решение" още утре на извънредното заседание на финансовите министри.
"Сериозни" и "заслужаващи доверие" нарече френският президент Франсоа Оланд последните предложения за реформи от Атина за отпускане на нов спасителен пакет.
Говорителят на германския канцлер Ангела Меркел, Щефан Зайберт каза пред журналисти, че Берлин е "обърнал внимание" на представения в последния момент план с реформи от Атина. "Още не можем да коментираме съдържанието", заяви Зайберт, "Ще изчакаме институциите да ги проучат и да кажат мнението си", визирайки ЕК, ЕЦБ и МВФ.
Същевременно говорителят на финансовото министерство Мартин Йегер заяви, че Германия само може да изчака и да види как министрите от еврозоната ще преценят последната маневра на Гърция след утрешната им среща.
На фона на предстоящите нови преговори за отпускане на трети спасителен пакет за Гърция, настроението по улиците на Атина и е песимистично:
Животът ни, благосъстоянието ни, са заложени на карта. Банките са затворени, не можем да си изтеглим парите, за които сме работили цял живот, споделя тревогата си възрастен гражданин.
Пакетът с новите гръцки реформи ще бъде обстойно разгледан от експертите от Европейската комисия, Централната банка и МВФ. След това той ще бъде обсъден от финансовите министри от еврозоната и последно- в неделя- от лидерите на страните членки на ЕС в Брюксел.