Това каза за „Хоризонт“ в предаването „12+3“ Георги Атанасов от Българския финансов форум.
По този начин не се гради доверие в БНБ, когато на хората, които носят персонална отговорност за това, което се случи миналото лято, им се дава кредит на доверие, без аргумент и без да им се потърси отговорност. Те, все едно, са поощрени да вършат същото, което са вършили и преди. Политиците признават, на практика, че те са участвали в този театър. Нищо сериозно не виждам в подобно поведение. Според него същият театър е играл и бившият управител на БНБ Иван Искров, който една година е подавал оставка.
Атанасов смята, че връзката между бившия състав на БНБ с казуса „КТБ“ е очевидна:
Старият Управителен съвет на Централната банка носи вина за КТБ и той е част от проблема. Затова е изненадваща позицията на новия управител – Димитър Радев, който с респектираща биография беше избран за този пост. Определени сили тестват търпимостта и толерантността на обществото. В такъв тест няма полза. Предишният Управителен съвет направи така, че да срине доверието в най-старата институция в България.
В доклада на комисията за КТБ не съм очаквал тя да посочи виновника за фалита на КТБ. Не може хора, които миналата година предлагаха инфантилни поправки в Наказателния кодекс, да бъдат членове на комисията. Все едно да очакваме костенурката да полети.
Ако зад кандидатите за ръководни постове в Националната банка стоят политически сили, Банката става заложник на тези сили, каза доц. Пламен Пъчев от Югозападния университет:
Финансовата система е кръвоносната система на една национална икономика. Тогава, когато финансите не вървят, значи банката не изпълнява правилно своите функции. Тогава цялата система е подложена на риск.
Търпенето на Димитър Костов на високи постове и спрягането му за управител на Банковия надзор е една лоша традиция.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.