В изнесената приемна на Комисията за регулиране на съобщенията в Смолян са постъпили множество оплаквания на жители на седем села в района за липса на покритие на цифрова телевизия.
От Комисията апелират да се преразгледа моделът за цифровизация.
Във връзка с жалбите са направени замервания на сигнали за радиосмущения, поясни председателят на Комисията за регулиране на съобщенията доктор Веселин Божков:
В последните четири години нито една българска радиостанция не е била смутена, заглушена, както някои неправилно използват смехотворното "прихлупване на станция". Няма!
Всяка българска станция си работи съгласно издаденото разрешение от Комисията за регулиране на съобщенията на съответните честоти, които са и дадени за съответния регион, допълни доктор Божков.
От седем села по поречието на Арденското корито са се оплакали, че нямат цифрова телевизия и заради това председателят на Комисията апелира:
Нека да се преразгледа моделът на цифровизация, защото смятаме, че има грешка. Единият модел, който е сгрешен, е със заложено изискването да имаш право по определени критерии да бъдеш качен на мултиплекс. Но беше забравено да се сложи "масофър" т.е. задължението и да се излъчваш. А когато телевизионните оператори постановиха, че не ще им дават пари и че ще печелят пари от реклама, както и че ще плащат, за да бъдат излъчени - те започнаха да се отказват.
Стартирахме с 11 програми, сега са шест и докато не се измени българският закон или не се измени бизнес моделът на финансиране, не виждам как ще бъде увеличен броят на българските телевизии, защото иначе ще бъде компрометиран процесът на цифровизация, поясни още доктор Божков.
Относно неудобствата с мобилните оператори, той предупреди, че в близост до границата се получава прихващане на сигнал. И влизате в режим на роуминг - решението е само да се минава на ръчен режим, обясни председателят на на Комисията за регулиране на съобщенията.