Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са проблемите пред икономическия растеж в Европа според Лешек Балцерович

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

България се справя доста добре с кризата, каза Лешек Балцерович на публична лекция, която изнесе в София на тема „Проблеми пред икономическия растеж в Европа”. Балцерович е бивш вицепремиер и финансов министър на Полша. До 2007 година оглавява централната банка на страната. Той е един от водещите полски икономисти, известен най-вече с плана „Балцерович”, целящ да съживи бързо икономиката на Полша във времената на преход.

Според професора, бедността на държавите се дължи на лошите режими и на диктаторите, а слабият икономически ръст е най-вече поради слабите институции и неправилните политики на банките в дадени страни. „Печатането” на пари от Европейската централна банка не е решение на проблемите и не може да спаси Еврозоната в дългосрочен план. Балцерович е на мнение, че Брюксел не може да замести националните правителства, ако става въпрос за справяне с икономическата криза.

Голям проблем в Европа според икономиста е неравенството между индивидите. Повече по темата казва професорът:

Има разлика във възможностите за развитие на различните индивиди. Трябва да постигнем равенство на възможностите. Това означава, че хора с еднакви възможности, от гледна точка на талант и т.н., трябва да имат равен шанс да се развиват професионално. Не е задължително това да се отнася и за личния им живот. Разбира се, това е много трудно за постигане. Но е нещо хубаво. Това, че някой има връзки в политиката например, не трябва да действа по-благоприятно за него. Осъществяването на тази идея би повлияло добре икономиката. Това означава, че повече хора ще се развиват на високи позиции, ако ги бива за това. А каква е идеята за равностойни доходи? Никой не знае, защото това не може да бъде определено. Желанията за равни шансове за развитие могат да се дефинират, но не и равностойните доходи. Винаги можем да се борим за повече равенство.

Балцерович допълни, че и бюрокрацията е важен проблем пред развитието на която и да е държава в световен план.

Професорът каза, че е привърженик на плоския данък и одобрява политиката на България да се бори с кризата, чрез въвеждането му. Прогресивният данък не е добър икономически стимул, според него. България се справя с икономическата криза доста добре в сравнение с останалите държави в Европейския съюз и влизането й в Еврозоната няма да има сериозно отражение върху националната икономика, а по-скоро ще е по-важно от политическа гледна точка, коментира Балцерович. Той подчерта, че страната се радва на стабилност на валутата и ниска инфлация, а също и на добре структуриран Валутен борд, което  е много важно по време на криза.

Икономистът обърна специално внимание на дълга и каза, че той расте бързо, но засега в България той е на едно от най-ниските нива в Европейския съюз. За да се поддържа стабилността, дългът трябва да остане на ниски нива. Държавата би трябвало да намалява разходите, а не да увеличава данъците. Необходимо е да се направят реформи в съдебната система, да се подобри бизнес средата, а корупцията да се ограничи максимално. Важно е средствата, получени от Европейския съюз, да не пречат на реформите. Не бива да се разчита само на тях.

Балцерович обърна внимание също на кризата в Украйна и коментира, че според него засега тя няма пряко влияние върху Европа.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени