Люис Хамилтън за 3-ти път световен шампион след нова победа във Формула 1

Люис Хамилтън спечели 3-та си световна титла в САЩ

Люис Хамилтън от Великобритания с "Meрцедес" спечели третата си световна титла във Формула 1 след победа в състезанието за Голямата награда на Съединените щати. 30-годишният Хамилтън триумфира в най-престижната автомобилна надпревара за трети път след 2008 и 2014 година и се изравни по трофеи със своя идол Айртон Сена. Британецът вече е недостижим на върха в класирането при пилотите три кръга преди края на сезона. За Хамилтън това беше общо 43-тата победа в кариерата и 10-ата за тази година. Той е първият пилот във Формула 1, който печели 10 или повече старта в поредни сезони и стана едва вторият британец с 3 титли във Формулата след Джаки Стюърт.

Неговият съотборник Нико Розберг от Германия потегли от първа позиция, но завърши втори на 2.850 секунди след победителя. Четирикратният световен шампион Себастиан Фетел от Германия с "Ферари" се нареди трети на 3.381 секунди, след като стартира едва 13-и.

Това е най-невероятното чувство в моя живот. Благодаря ви момчета. Не мога да намеря думи, за да опиша как се чувствам. Не бих постигнал това без своя отбор. Обичам тези момчета и всичко, което правят за мен. Това е за цялото ми семейство, обичам всички, бяха първите думи на шампиона след победата.

Състезанието в САЩ беше изключително зрелищно, с много изпреварвания, а влизанията на колата на сигурността промени развоя на състезанието.
Заради лошото време в САЩ квалификацията за място и самото състезание се проведе в един и същи ден. Между 27-ата и 32-рата обиколка на пистата имаше кола за сигурност заради катастрофа на Маркус Ериксон. В 36-та обиколка Нико Хюлкенберг и Даниел Рикардо се удариха, след което Хюлкенберг отпадна от състезанието. Три обиколки след това Розберг влезе в бокса и излезе като лидер. Данийл Квят обаче се блъсна в загражденията и отпадна от състезанието в 43-та обиколка, заради което отново автомобил за сигурност влезе на пистата. Хамилтън и Фетел влязоха в бокса, а след 49-та обиколка британецът успя да изпревари Розберг, който направи грешка, и не изпусна лидерската си позиция до края на надпреварата.

Хамилтън спечели титлата, след като е недостижим на върха в класирането при пилотите с 327 точки. Фетел е втори с 251 точки, а Розберг трети с 247 точки.

Класиране по титли от Формула 1, след като Люис Хамитън спечели своята трета в кариерата: