Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Kirill Nikollov është fytyra e fushatës për shpëtimin e shtëpisë turistike “Ambarica”

БНР Новини
Снимка: BULFOTO

Kirill Nikollov, me nofkën Dizella /Nafta/, u përfshi në fushatën bamirëse për grumbullimin e mjeteve për rimëkëmbjen e shtëpisë turistike “Ambarica” në zemrën e malit Stara Pllanina. Kirill Nikollov u bë i njohur për provën e tij të suksesshme për të shënuar rekord në vrapimin në itinerarin më të gjatë turistik në Bullgari, midis majave malore Kom dhe Emine. Ai e arriti qëllimin e vet – të vrapojë 600 kilometra në majën e malit Stara Pllanina për më pak se 5 ditë, me të cilën, siç vetë ai thotë, kaloi “përtej kufirit të mundësive të veta”. Me pjesëmarrjen e vet në fushatën bamirëse Kirill Nikollov – Dizella, shpreson se së shpejti do të grumbullojë bashkë me entuziastët e tjerë, mjetet e domosdoshme për rimëkëmbjen e shtëpisë së njohur turistike “Ambarica”, e cila në vazhdim të gjysmë shekulli ishte shtëpia malore e mijëra turistëve.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна