Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Египет и Русия продължават работата си на Синайския полуостров на мястото на самолетната катастрофа

Автор:
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Египет и Русия продължават работата си на Синайския полуостров, където в събота катастрофира руски пътнически самолет.

Към египетските и руските експерти и спасители днес ще се присъединят и френски специалисти, тъй като падналият аербъс е произведен във Франция.

Намерените досега 156 тела са транспортирани към Русия. В катастрофата загинаха 217 пътници и 7-членен екипаж.
Ръководителят на "Росавиация" Александър Нерадко, който участва в руската комисия, пристигнала в Египет, обясни, че машината се е разпаднала във въздуха. Затова останките са пръснати на 20 кв. км:

Всички признаци свидетелстват, че конструкцията на самолета се е разрушила във въздуха, на голяма височина. На специалистите от египетската комисия, в която участват и руски специалисти, тепърва предстои да разшифроват черните кутии, да прослушат наземните записи в службите за управление на въздушното движение, да се запознаят със записите от екраните на локаторите.

Хипотезата, че самолетът е бил свален от части на Ислямска държава, действащи на Синайския полуостров, се смята за нереалистична, защото машината е летяла на 9000 метра, а ислямистите нямат ракети за такава височина. Руски експерти допускат взрив в багажното отделение или технически проблем, извадил от строя едновременно всички двигатели.
Ето какво казва пред телевизия "Россия 24" проф. Александър Фридлянд, директор на научния център за мониторинг, анализ и прогнозиране на държавния научноизследователски институт за гражданска авиация:

По-скоро трябва да изключим версията за сваляне с ракета. Или е било технически проблем, или нещо е станало в багажното отделение и е последвал пожар. Да кажем, силите за сигурност при огледа на багажа са пропуснали някакво взривно устройство. Второто би могло да са проблеми с електообезпечаването на самолета, което е довело или до пожар, или до излизане от строя на всички двигатели едновременно. Защото ако поне един двигател е работел, такова падане нямаше да се случи.

Днес в търсенето на още отломки от самолета ще се включат и дронове.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна