ЕС е длъжен да се противопостави на масовата икономическа миграция. В потока от бежанци преобладават тези, които искат да злоупотребяват с механизмите за социална подкрепа в западните страни. Това заяви на европейска министерска среща в Прага унгарският външен министър Петер Сиярто, цитиран от ТАСС.
Старанията ни да проявяваме политическа коректност и лицемерие ни пречат да признаем, че това не е миграционна криза, а масова миграция, каза Сиярто. По думите му в Близкия изток и Северна Африка има 45 милиона души, които са потенциално готови да дойдат и не трябва да се правят политически изявления, които звучат като покана за преселване в ЕС.
От кабинета на унгарския премиер заявиха по-рано, че Унгария е готова бързо да издигне ограда и по границата с Румъния, ако развитието на мигрантската криза го наложи.
Министър-председателят на Словения – Миро Церар, предупреди, че страната му не е готова да приеме обратно мигрантите, които преминаха през нейна територия на път за Централна Европа.
Словения, в която живеят 2 милиона души, няма да издържи това, каза премиерът, цитиран от местни медии.
Преди дни стана ясно, че Германия е подновила прилагането на Дъблинското споразумение, преустановено през август. Това означава, че Берлин ще може да изпраща мигрантите обратно в първата страна от шенгенската зона, където са били регистрирани.
През последния месец, откакто Унгария затвори границата си с Хърватия, през словенска територия преминаха около 180 хиляди души. Любляна започна да прокарва бодлива тел по част от границата си с Хърватия и предприе стъпки за ограничаване на правото на убежище.