Френските оторизирани власти за борба с измамите са претърсили няколко от офисите на голямата автомобилна компания Renault SA, заявиха днес синдикални представители.
Инспектори от DGCCRF - Френският орган, отговарят за конкуренцията, потреблението и борбата с измамите, са провели на 7-и януари претърсвания в няколко от офисите на водещия производител на автомобили, в това число и на инженерната база на компанията в Ларди, Южна Франция, заявиха представители на местни профсъюзи.
Флоран Грималди, който е представител на профсюза в Ларди е споделил, че инспекторите са прекарали цял ден в проучване на компютри на мениджърите на "Рено". Инженерният център на компанията се занимава с разработването на двигателите на френските автомобили и провежда някои от тестовете за отделяните вредни газови емисии, допълни той.
От компанията "Рено", както и френските власти за борба с измамите първоначално отказаха да коментират тази информация, което доведе до спекулации, че и френският автомобилен гигант може да бъде въвлечен в мащабен скандал, подобен на този с немската компания "Фолксваген" относно манипулиране на тестовите резултати за отделяните вредни газови емисии на произвежданите от нея дизелови автомобили.
Това провокира първоначален силен срив на акциите на Renault SA с над 20%, като само в рамките на минути компанията се раздели с близо 5 млрд. евро от своята пазарна капитализация - най-солиден дневен спад на нейните акции от както фирмата започна да се търгува на борсата в Париж през 1994-а година.
Френският производител на автомобили се принуди да направи официално изявление, в което да признае, че представители на DGCCRF действително са проучвали три обекта на компанията във връзка с евентуален емисионен скандал, подобен на този с германския конкурент "Фолксваген". От "Рено" обаче подчертаха, че към днешна дата не са намерени никакви доказателства за манипулирани устройства в оборудването на нейните автомобили, визирайки установените преди месеци софтуерни програми, отчитащи неверни резултати за отделяните газови емисии от дизелови автомобили на "Фолксваген".
Официалното изявление на "Рено" ограничи част от първоначалния й срив на фондовия пазар, като към края на днешната европейска търговия нейните акции се понижават с около 12%.
Новината около "Рено" засили допълнително днешното и без това солидно напрежение на европейските борси и доведе до понижение на акциите на останалите автомобилни компании на стария континент с между 3% и 5%. Солидно понижение отчитат и акциите на компании от хотелския, туристическия и въздухоплавателен бизнес с оглед на терористични атаки в Истанбул и Джакарта.