Осигуряване на средства от държавата за доизграждане на язовири е една от мерките, които работната група, сформирана в изпълнение на заповед на министър-председателя Димитър Главчев от месец юли 2024 г., предлага за справяне с безводието в страната, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Във връзка с това в прогнозния бюджет за периода 2025-2028 г. са предложени средства за финансиране на обследвания, проучвания, проектиране и извършване на строително-монтажни работи по няколко язовира в страната - това са яз. "Черни Осъм" за Плевен и Ловеч, "Христо Смирненски", яз. "Бяла" за Габрово, Севлиево и Дряново, както и частично изградената язовирна стена "Кюстендил", чийто строеж започва преди 50 години, и др. хидрообекти
Според експерти язовир "Кюстендил" е изграден до около 60 процента, като язовирната стена е на ниво 42 метра при проектирани 70 метра.
По проект язовирът ще има завирен обем 15,2 млн. куб. м, залятата му площ – 570 декара.
Водоподаването му е предвидено да е до 800 литра вода в секунда.
Язовирът е на Новоселска река над село Слокощица - в една от най-богатите на води зони в района. С изграждането му се предвижда окончателно да бъде решен водният въпрос в Кюстендилско – за водоползване, напояване и чистота.
Към 2012 г. е проектирано и допълнително изграждане на ВЕЦ към язовира.
Доизграждането му обаче се отлага многократно - обикновено през предизборни кампании проблемът се поставя, но не се предприема никакво финансиране и проектиране по доизграждането на обекта.
Областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски посочи: "Вече години наред - от 2021 година, се борим по този въпрос, полагаме много усилия, но за конкретно действие, което на някакъв етап да е реализирано, не мога да кажа".
По публикацията работи: Мария Йорданова
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!