Европейският съюз може да поиска хармонизиране на ставките по ДДС в страните - членки. Това е обсъдено на заседание на междупарламентарната група по бюджетни въпроси в Брюксел. За разговорите там докладваха български участници в тях.
Вече са осигурени около 63 млрд. евро за реализацията на Плана "Юнкер". Работи се по 14-15 проекта, докладва Румен Гечев от БСП-Лява България, който е бил един от българските представители на срещата
От това, което чухме в залата и от неформални разговори се потвърдиха нашите опасения, че тези 315 милиарда по критерии за ефективност, най-вероятно ще отидат основно в 3-4 от водещите страни. Шансът на България тук е, ако ние разработим проекти, които да са с компании от Германия, Франция, от големите страни. Само така имаме шанс, някакъв по-голям такъв клъстър да направим, за да влезем в тези проекти.
На ниво Брюксел се обсъжда идеята за създаването на своеобразен фискален резерв, в който да попадат излишъците на страните - членки. Със събраните пари ще се покриват дефицитите в останалите държави.
Понеже знаете, че съм малко така "заядлив". Аз попитах Московиси, той е французин, нали , как си представя, ако Германия има излишък, как ще гласува парламентът на Германия да даде излишъка за гаранции на Франция. Нямаше отговор на този въпрос....
Тъй като е голям проблема със събирането на пари в европейската хазна, но не и с харченето им, все по-усилено се говори за хармонизирането на данъчни ставки.
Европейската комисия и неговия екип в момента работи върху хармонизация на някои от косвените данъци, основно ДДС. Т.е. ние може да очакваме, това едва ли ще стане за следващата година, но в момента Комисията работи по проекти, които започват да се обсъждат от националните парламенти за вероятно, поетапно приближаване и хармонизиране на ДДС.
Сред другите обсъждани възможности е създаването на Министерство на финансите в Европа отделено от Комисията.