Има усещане за непрозрачност в НАГ, което трябва да е основата на реформа, каза в ефира на Радио София арх. Калинов, който е кандидатът с най-висок резултат (4.55) от четиримата допуснати кандидати до защита на концепция за стратегическо управление на столицата.
Арх. Калинов предлага реорганизация и създаване на нови звена за писане на задания и за устойчиво развитие. Също така да се дигитализира архива на НАГ, както и да се създадат нови електронни услуги.
Една от целите на предлаганата реорганизация, според Калинов е така да бъде структурирано всичко, че да бъде ясно кой за какво работи, каква е неговата йерархична поставеност и всеки да носи своята отговорност. Той наблегна на необходимостта от приемственост и уточни, че при въвеждането на електронни услуги ще се намалят предпоставките за корупция.
Арх. Калинов предлага няколко нива на проверки на дейността, така че да имаме гарантиран положителен резултат с високо качество.
Трябва да използваме потенциала и капацитета на гражданските организации, най-вече на етап генериране на идеи, смята Калинов, като за целта предвижда създаването на специализирано звено за устойчиво развитие, в рамките на което организации с непартиен и неполитически характер ще могат да намерят своето място.
Арх. Калинов коментира и неговата представа за София като „зелена столица“. Това, по думите му, може да стане чрез изграждане на линейни паркове край отводнителните канали, реки и широки градски булеварди.
Като основен приоритет той очерта градския транспорт, който да бъде прогнозируемо бърз и ще позволява придвижването да става по-бързо, отколкото с личен автомобил. Идеята е да се изведе засиленият трафик извън центъра на столицата. Реализирането на новия лъч на метрото ще даде възможност на огромен брой хора да използват подземната железница и да оставят личните си автомобили, убеден е Калинов и призова за търпение към временните неудобства за столичани.
Сред намеренията му са да бъдат въведени нови изисквания и контрол върху високото строителство в северните квартали и по-крути мерки срещу безотговорното стопанисване на сгради - паметници на културата.
Той наблегна на европейските практики за градска система на сметта и подземно сметосъбиране.
Чуйте повече за идеите на арх. Влади Калинов от неговия разговор с Мариана Гомилева.Арх. Влади Калинов има 8-годишен опит като проектант, става главен архитект на район "Банкя", а след това - в ДНСК. От 10 години е директор на дирекция "Контрол по строителството" в Направление "Архитектура и градоустройство" към Столичната община.