Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

М. Попова: Не трябва да обръщаме внимание на чужди политици, дори те да се чувстват наследници на бивши империи

Остра реакция дойде и от Патриотичния фронт

Снимка: БГНЕС

Вицепрезидентът Маргарита Попова отправи критика към българските власти, че мълчат за изказванията на турски политици на учредителната конференция на партия ДОСТ. В Кърджали Попова изрази недоумение как от Президенството и от Външното министерство няма реакция по този въпрос:

Тъй като няма говорене нито от едното, нито от другото място, аз съм в малко неловка и неудобна ситуация, затова ще ви отговоря по-нестандартно и веднага питам. Има ли нашата българската дипломация своята стратегическа дълбочина за защита на националния интерес? Кога българската дипломация няма да крета след събитията? Кога ще очертаем ясно националния си интерес и ще го защитаваме пламенно и до край и просветено. Аз също казвам, че където и на този свят да има българи, там е България, там има един малък български свят. Когато, обаче на учредяване на партийно събрание има говорене от чужди граждани по тази тема, ако се изпращат двусмислени или недостатъчно добре разбрани послания, тогава на битово ниво могат да се получат недоразумения, неразбирателства, от които ние всъщност нямаме никаква нужда.

Повод за критиката станаха думите на заместник-председателя на турската Партия на националното движение Самир Ялчън, че където и да се говори нашият гласов флаг – турският език – това място за нас е част от нашата родина. Според Попова, не трябва да обръщаме внимание на чужди политици, дори те да се чувстват наследници на бивши империи.

По-важно е да защитим правата и интересите на българските граждани, включително и на присъствалите на учредителното събрание на ДОСТ, аза вицепрезидентът. 

Остра реакция дойде и от Патриотичния фронт. Ангел Джамбазки заяви: 

Защото тази активна политика на нашата съседка всъщност създава политически проект на територията на Република България. Опитва се да овладее едно вероизповедание на територията на Република България и по този начин пряко се намесва в нашите вътрешни работи, след като години наред се намесваше непряко, организирайки гласовете на изселниците в Турция в една или друга посока. Според мен, политическото ръководство на държавата трябва да е напълни наясно със съществуващите рискове. Тези рискове трябва да бъдат препядствани и решавани в зародиш. Това е свързано с недопускането на всякакви проповедници на радикални форми на различни идеологии, които проповядват в България определена религия. Това е свързано с прекратяването на намесата в нашите суверенни вътрешни работи на съседни държави.





БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени