При прехвърлянето на търговско предприятие договорът вече ще се съхранява от нотариус. Производството по несъстоятелност ще бъде съпроводено от стабилизационен механизъм, който да позволи възстановяване на предприятието. Тези мерки са разписани в пакет от изменения на Търговския закон и Наказателния кодекс срещу кражбите на фирми. Предложенията са на министерствата на икономиката и на правосъдието. В момента при прехвърлянето на собствеността на предприятието е достатъчно страните да подпишат договора пред нотариус. След заверката оригиналът им се връща и те си тръгват с документа. Промените предвиждат, освен заверката на подписа, нотариусът да съхранява договора 10 години, обясни заместник-министърът на правосъдието Виргиния Мичева.
Това гарантира, че ако някой реши да фалшифицира евентуално подписите под този договор, да се яви с този договор в Агенцията по вписване, да иска вписване - ще му бъде отказвано. И всеки договор с нотариална заверка на подписите и съдържание, ще може да бъде проверен, дали действително е направен такъв при нотариус на територията на държавата.
Според Виргиния Мичева така ще се спре фалшифицирането на протоколи, пълномощни и договори, с които се извършват измамите. Друга от мерките - производството по стабилизация, цели спасяването на малкия и среден бизнес от фалит, когато собственикът има затруднения.
Предлага се план за стабилизация. Той се разглежда от съда в много бързи срокове. Спират се изпълнителните производства, да се даде глътка въздух, за да могат да се разсрочат някои плащания или да се изкупи предприятието в зависимост от съответната хипотеза.
Мерките са одобрени и от бизнеса, а промените в Търговския закон вече са готови и предстои да бъдат внесени в Народното събрание.