Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕЦБ не е търсила достъп до "Досиетата Панама"

Европейската централна банка не се опитвала да получи достъп до т.нар. "Досиета Панама" – масивното изтичане на офшорни финансови сметки, които станаха публично достояние през миналия месец, тъй като укриването на данъци и прането на пари не са част от нейния мандат, заяви Даниел Нуи, който е ръководител на банковия надзор, осъществяван от ЕЦБ.

ЕЦБ не е търсил достъп до "Документите Панама", посочи Нуи в писмо, което е отговор на официален въпрос, поставен от членове на Европейския парламент.

Въпреки това ЕЦБ е ангажирана да си сътрудничи с националните компетентни органи относно наблюдението и предприемането на подходящи действия по този въпрос, допълни той.

Трябва да се има предвид, че една от банките, посочена в изтеклите от "Уикилийкс" документи – Кипърската банка RCB банка, която по-рано беше известна като Руската търговска банка, се контролира директно от банковия надзор на ЕЦБ.

Междувременно ЕЦБ представи доклад, в който банката обвини група търговци, които може би са се възползвали нечестно от предварително изтекла информация за редица важни икономически индикатори от САЩ.

В доклада се посочва, че са се наблюдавали ценови движения на финансовите пазари преди оповестяване на някои важни американски макроикономически данни, като тези движения в голямата си част са били в "правилната" посока около 30-ина минути преди представянето на съответните показатели.

Има доказателства за предварителна информация на финансовите пазари за седем от 21 важни индикатори преди тяхното официално оповестяване, се посочва в анализа на ЕЦБ, който изследва ценовите движения на индекса S&P E-Mini и на фючърсите на 10-годишни американски облигации от януари 2008-а до март 2014-а година преди представянето на значими икономически показатели на САЩ.

ЕЦБ представя и списък от индикатори, които най-често са ставали предварително достояние на търговци и инвеститори. На първо място е индексът ISM, определящ активността в сектора на услугите на САЩ, следван от данни за предварителни (все още неуредени) продажби на жилища, индексът ISM на промишлената активност, данни за продажбите на налични жилища, индекс на потребителското доверие на компанията Conference board, както и данни за индустриалното производство и за ревизията на БВП на САЩ.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени