Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
България е отказала да участва в обща флотилия в Черно море с Румъния и Турция, стана ясно от общо изявление на президента, премиера и министъра на отбраната.
Държавният глава Росен Плевнелиев отбеляза:
Всяка една инициатива, независимо дали тя е регионална или обща, ще бъде в рамките на НАТО, като легитимна институция, на която ние сме горд член. И силата на НАТО като отбранителен съюз, който не е насочен срещу никой, е в това, че тя се изгражда върху силите на всяка една от държавите и всеки един трябва да способства.
Премиерът Бойко Борисов отбеляза, че лоялността на България в евроатлантическите структури е доказана. Той поясни при какви обстоятелства може да се стигне до включването на кораби на НАТО в охраната на морската ни граница само при тежка бежанска вълна:
Тема за кораби на НАТО да охраняват нашата граница може да възникне само при мощна бежанска вълна, ако се зададе по море, след като затворят Егейско и Средиземно. Отсега ви го казвам, за да го знаете - истински се надявам, че с нашите си сили ще успеем да се справим.
Министърът на отбраната Николай Ненчев обясни, че действително е имал среща с румънския си колега за изграждане на флотилия, но е възразил, като е посочил, че такова решение може да се разглежда на високо ниво в НАТО.
Предложението за военно регионално сътрудничество в черноморския басейн е на Румъния и е било представено при срещите на румънския президент Клаус Йоханис с българските власти. По-късно през деня обаче Йоханис посочи пред кореспондент на БНР:
Вероятно съм бил разбран неправилно. Не става въпрос за флотилия, а за съвместни учения в рамките на НАТО. Разбрах, че се появиха някакви интерпретации и може би ще е хубаво да изяснявам от нещата сега преди да се развиват. Представих предложението, както на господин президента, така и на господин министър-председателя. Това касае, на първо място, съвместни тренировки между силите на Румъния и България. Фактически, става дума за морската инициатива, това са съвместни учения, може би маневри, всичко да се направи заедно. Ние сме уверени, че тази инициатива трябва да бъде "под шапката" на НАТО, защото от страните, които граничим тук в Черно море три от тях са членове на НАТО и Румъния , и България, и Турция
Президентът Йоханис допълни, че обсъждането на тази инициатива между администрациите на двете президентски институции се води от една година.
През февруари на среща в Букурещ президентите на България и Румъния поискаха по-активно сътрудничество между страните от НАТО в региона на Югоизточна Европа и Черно море. Румъния заедно с Турция настояват за постоянна военноморска група кораби на НАТО в Черноморието. Очаква се въпросът да бъде обсъден на лидерската среща на Алианса във Варшава през юли. Той формално не е разглеждан досега, тъй като много членки на Алианса са против нарушаването на Конвенцията от Монтрьо от 1936г. Тя забранява присъствието на кораби на Алианса по черноморската граница с Русия за повече от 21 дни.