Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Brexit може да навреди на глобалната икономика, предупреди Английската централна банка

На днешното си заседание Английската централна банка (АЦБ) запази без промяна основната британска лихва в рекордно дъно от 0,5%, като решението беше взето с пълно единодушие (с 9 на 0 гласа). АЦБ запази без промяна и размера на "замразената" програма за покупки на британски облигации в 375 млрд. паунда. За последно банката направи промени в основната лихва на страната, понижавайки я с 50 базисни пункта до рекордно дъно от 0,5% на заседанието на 5-и март 2009 година. АЦБ повиши за последно своята програма за "количествени улеснения" с 50 млрд. паунда на заседанието през юли 2012 година.

В същото време банката предупреди, че изходът от предстоящия през следващата седмица референдум продължава да представлява най-голям непосредствен риск, пред който са изправени както британските финансови пазари, така и пазарите в световен план. Посредством негативната реакция на финансовите пазари и влошаване на доверието, има риск от неблагоприятен заразен ефект за цялата глобална икономика, ако британците гласуват за Brexit, посочи Централната банка и прогнозира, че при подобен сценарий нараства вероятността от по-нататъшна обезценка на британската лира с оглед на очакванията за влошаване на условията за търговия, за по-ниска производителност и по-високо риск за икономическия растеж.

АЦБ подчерта, че вот за излизане от ЕС може съществено да промени перспективите пред икономическия растеж и инфлацията във Великобритания, което да наложи съответната по-подходяща парична и лихвена политика.

Английската централна банка също така заяви, че ще предприеме всички необходими мерки след референдума в страната, за да гарантира, че инфлационните очаквания ще останат добре закотвени и че инфлацията ще се върне към нейното целево ниво от 2% в подходящ времеви хоризонт.

Оповестената стенограма от днешното заседание показа, че британските централни банкери са дискутирали възможните налични инструменти за осигуряване на финансовата стабилност, като те са били информирани за извънредните плановете на АЦБ, свързани с изхода от предстоящия референдум. Обсъжданите въпроси са включвали по-интензивен надзор от страна на Prudential Regulation Authority (PRA), за да се гарантира, че британските банки разполагат с достатъчна ликвидност в чуждестранна валута. PRA беше създаден през 2012 година като част от АЦБ и е отговорен за регулирането и надзора на около 1700 банки, строителни дружества, кредитни съюзи, застрахователи и големите инвестиционни посредници.

Днешното решение на АЦБ да остави без промяна досегашната си парична и лихвена политика е факт, след като и редица други водещи централни банки заеха подобна изчаквателна позиция преди важния референдум във Великобритания на 23-ти юни. Снощи Фед на САЩ, а по-рано днес и централните банки на Япония и Швейцария също оставиха без промяна техните парични политики, визирайки голямата несигурност около британския референдум точно след седмица.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени