Германският министър на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер определи резултатите от британския референдум като тъжни за Европа и Великобритания. Решението на британците за напускане на ЕС нанасят големи щети и на двете страни, заявиха от ръководството на Европейската народна партия. Според водещата политическа сила в Европейския парламент преговорите за напускане на Обединеното кралство трябва да приключат в двугодишния срок, залегнал в Лисабонския договор, без специално отношение към Лондон.
Полският му колега Витолд Вашчиковски заяви, че излизането на Великобритания е лоша новина, която налага промяна в идеята за Европейския съюз.
Евроскептиците приветстваха решението на британците да напуснат Европейския съюз.
Лидерът на крайнодесния Национален фронт във Франция Марин льо Пен призова за аналогичен референдум в своята страна. По-рано през седмицата тя заяви, че Франция има хиляда причини в повече от Великобритания, за да напусне ЕС.
Лидерът на Партия на свободата в Холандия Герт Вилдерс заяви, че ще също ще свика референдум, ако спечели парламентарните избори през март догодина.
Искаме да контролираме нашата страна, нашите пари и нашите граници, каза Вилдерс малко преди окончателните резултати от вота във Великобритания.
И във Франция, и в Холандия евроскептичните партии са много силни. Националният фронт спечели почти 28 процента от гласовете на регионалните избори миналия декември, а Льо Пен е сочена като един от основните претенденти за президентските избори във Франция, които са насрочени за догодина. Повечето анкети показват, че Партията на свободата, която критикува имиграционната политика на Евросъюза, е фаворит на холандските избиратели. 54 процента от тях биха искали референдум. Мнозинството обаче е за реформа на Съюза, а не за напускането му.