Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Озоновата дупка е започнала да се възстановява според британски учени

Фотоколаж: Силвия Петрова

Изтъняването на озоновия слой на атмосферата е започнало да се възстановява, твърдят британски учени, цитирани от Би Би Си. Според изследователите през септември 2015-а т.нар. "озонова дупка" е била с около 4 милиона кв.км по-малка, отколкото през 2000 година.

Възстановяването се дължи основно на дългосрочното спиране употребата на химикали, разрушаващи озоновия слой като хлорни въглероди, използвани през осемедестте години на миналия век в хладилниците и спрейовете, обясни професор Сюзън Соломон.

Все още има много хлор в атмосферата, животът на химикала е между 50 и 100 години. Докато той бавно се разгражда, озоновият слой бавно се възстановява. Не очакваме пълно възстановяване преди 2050-а и 2060-а, но през септември видяхме, че озоновата дупка не е толкова голяма, колкото беше.

Изследването хвърля и нова светлина върху ролята на вулканите за влошаване на проблема. Според учените озоновата дупка е по-голяма над Антарктика, защото в южното полукълбо има повече действащи вулкани. При изригването им се образуват облаци, които се превръщат в катализатор за действието на хлора.

След изригването на вулкана сярата образува миниатюрни частици, които са семенцата на полярните облаци в стратосферата, което води до допълнителна загуба на озон.

Авторите на изследването са убедени, че сценарият в озоновия слой на атмосферата е модел за справяне с климатичните промени на планетата ни. 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна