Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съединените щати следят внимателно случващото се в Турция

Реджеп Ердоган и Барак Обама
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съветниците на американския президент Барак Обама го информират за случващото се в Турция. Обама за пореден път е изказал твърдата си подкрепа за демократично избраното цивилно управление на Турция. Той е изразил съжаление за загубата на човешки живот и е подчертал жизненоважната нужда всички в страната да спазват закона и да избягват действия, които биха довели до по-нататъшно насилие и нестабилност. Държавният департамент предупреди американците за повишена опасност от терористични групи в цяла Турция, и препоръчва да се избягват пътувания до югоизточната част на страната. 

Междувременно държавният секретар Джон Кери разговаря с турския си колега – външния министър Мевлют Чавушоглу. Двамата са обсъдили ситуацията и турският първи дипломат е дал ясно да се разбере, че правителството контролира държавните институции. Той също така е благодарил за подкрепата на Съединените щати. Кери е от своя страна е уверил, че Америка е готова да окаже съдействие при разследването на опита за преврат, но е добавил, че "публичните инсинуации или твърдения за каквато и да е роля на Съединените щати в проваления преврат са напълно неверни и вредят на двустранните отношения.“ Държавният секретар в същото време е подчертал значимостта на Турция като съюзник в НАТО и ключов партньор в борбата срещу ДАЕШ. Желанието на САЩ е ситуацията да не попречи на операциите срещу екстремистите.

По-рано Джон Кери заяви, че Вашингтон ще окаже съдействие на Турция в разследването на проваления преврат и покани Анкара да сподели всякакви доказателства, с които разполага срещу живеещия в САЩ опозиционер Фетуллах Гюлен. На свой ред Гюлен отхвърли обвиненията и публично осъди опита за преврат. Той заяви пред журналисти в Пенсилвания, че познава само "незначителна част" от многобройните симпатизанти, които има в Турция, така че не може да говори за "потенциалното им участие" в събитията. Фетуллах Гюлен допълни, че пучът може да е бил инсцениран от турските власти.

Нестабилната обстановка постави въпроси относно ключовото партньорство с Турция в борбата срещу "Ислямска държава". Анализатори коментираха, че евентуален успешен преврат би създал трудности при продължаване сътрудничеството на този фронт.  По-рано висш представител на Пентагона заяви, че събитията не са оказали влияние на въздушните операции срещу "Ислямска държава". Някои от операциите по принцип се провеждат от  база "Инджирлик", за която имаше информации, че е преустановила ударите по нареждане на турските власти след опита за военен преврат в страната.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени