При преброяване на 80 на сто от от подадените бюлетини на провелия се днес референдум в Тайланд за нова конституция на страната, 62 процента от избирателите са гласували "за" промяната, докато 37,9 % са против.
Предварителните резултати след обработката на 100 процента от бюлетините ще бъдат обявени по-късно през деня, а окончателните - още утре. В случай обаче, че бъдат подадени жалби за нарушения при гласуването, резултатите ще станат известни едва в сряда.
Тайланд гласува на референдум за нова конституция, изработена от комитет, назначен от военните в страната. Армията отхвърли старата конституция, когато взе властта през 2014 г. след месеци на политическа нестабилност и инциденти с насилие. Според военните ако конституцията бъде одобрена, това ще бъде сериозна стъпка към връщането към демокрация. Опонентите им и правозащитни организации обаче определят вота като нечестен заради забраната за провеждане на кампании преди него. В резултат на ограниченията повечето тайландци твърдят, че почти нямат представа за какво става дума в конституцията.
40-те милиона избиратели трябва да отговорят на въпроса дали приемат проекта за конституция. Ако той бъде одобрен, ще бъде въведена нова система за гласуване, която ще затрудни спечелването на мнозинство в долната камара на парламента от една единствена партия. Освен това 250-те членове на Сената ще бъдат назначени от правителството на военните. Премиерът Прают Чан-оча, който е начело на военния кабинет, обещава през 2017 г. да бъдат проведени парламентарни избори. Чан-оча оглавяваше преврата от 2014 г., припомня Би Би Си.
Проучване преди вота сочеше малка преднина в полза на одобряването на конституцията.
Трябва да вярваме в мнозинството - няма значение дали проектът за конституция ще бъде одобрен или не, каза 52-годишен жител на Тайланд, след като гласува.
Чувствам се горд да бъда част от хората, които гласуваха сега, обясни военен кадет.
Предишният премиер Инглук Шинаватра също гласува в референдума и призова сънародниците си също да участват във вота.
Днес е много важен ден за Тайланд, защото това е демократичният процес, така че нека бъдем сигурни, че хората разбират съдържанието на проекта за конституция. Нека след това споделим мнението си като гласуваме. Това е много важно, защото ако си останете вкъщи, не означава, че се включвате в демократичния процес, обясни тя.
Шинаватра пое властта през 2011 г. и беше принудена от Конституционния съд да подаде оставка дни преди идването на власт на военните.