Волейболистите на Бразилия и Италия ще спорят за олимпийското злато

Бразилия

Домакинът Бразилия спечели категорично с 3:0 гейма срещу защитаващия трофея си от Лондон 2012 Русия на полуфиналите на волейболния турнир при мъжете в Рио де Жанейро. "Кариоките", които са двукратни олимпийски и трикратни олимпийски вицешампиони, ще спорят за титлата в неделя с тима на Италия, който в другия полуфинал надигра САЩ с 3:2. Бразилия ще играе на четвърти пореден олимпийски финал в мъжкия волейбол и ще търси първа титла от Атина 2004 насам. Бразилия взе реванш за загубата от Русия на финала на предишната Олимпиада в Лондон. Тогава Селесао поведе с 2:0, но загуби с 2:3 гейма.

Този път домакините нито за миг не оставиха съмнение в превъзходството си и спечелиха в отделните геймове на 21, 20 и 17. "Сборная" така и не намери противодействие на сервисите на Луис Фелипес Фонтелес-Липе, които изпълняваше със 110 км/ч. Липе завърши със 7 точки, а най-резултатен за победителите бе Уолас де Соуза с 13 точки. За Русия се отличи Максим Михайлов с 14 точки.

В другия полуфинал Италия  се наложи с 3:2 (30:28, 28:26, 9:25, 25:22, 15:9) над САЩ. Двубоят премина през куп обрати, а Италия се върна в мача, след като загуби третата част с 9:25 и изоставаше с 1:2 гейма и 19:22 в четвъртата част. В първия гейм американците започнаха много силно и поведоха с 15:8. След това обаче италианците се разиграха и след много оспорвана битка успяха да спечелят гейма с 30:28. Във втория гейм сценарият бе същият, но ролите се размениха, за да триумфират в крайна сметка американците с 28:26. Третата част мина изцяло под диктовката на американския отбор, който спечели с невероятния резултат 25:9.

Двубоят вървеше към приключване в четвъртия гейм, когато американците поведоха с 22:19 след грешка на Иван Зайцев. Диагоналът на "Скуадрата" обаче успя да се реваншира по най-добрия, след като реализира три последователни аса, за да спечели Италия с 25:22 и да изравни резултата в геймовете на 2:2. В решаващия пети гейм двата тима се движеха един до друг до 6:6, след което Италия реализира 3 последователни точки, за да поведе с 9:6. До края американците не намериха как да се противопоставят на вдъхновения италиански отбор, който се класира за финала, където ще чака победителя от срещата между Бразилия и Русия.

Иван Зайцев бе най-резултатен за Италия с 20 точки, а Филипо Ланца приключи с 16. За американците Матю Андерсън реализира 25 точки.