Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мая Манолова и представители на Инициативния комитет за референдума внесоха в НС проект за промени на Изборния кодекс

| обновено на 21.11.16 в 15:06
Снимка: БГНЕС

Омбудсманът Мая Манолова, представители на Инициативния комитет за провеждане на референдума и независими експерти внесоха в Народното събрание законопроект за промени в Изборния кодекс. Те предвиждат мажоритарна изборна система с абсолютно мнозинство на два тура, чрез създаване на 231 едномандатни изборни района в страната и 9 в чужбина. Манолова заяви:

Малко не достигна референдумът да стане задължителен за Народното събрание. Но, предвид огромното участие и внушителната подкрепа за въпросите, аз смятам, че той е задължителен и за институциите, и за политиците. Като национален омбудсман, който защитава правата на българските граждани, подготвих и внесох този законопроект, за да защитя волята на гражданите.

На референдума, който се състоя на 6 ноември, за въвеждане на мажоритарна система с абсолютно мнозинство на два тура се обявиха почти 3 500 000 избиратели. В мотивите, разпространени вчера от пресцентъра на омбудсмана, се посочва, че този резултат е показал „по безспорен начин“ каква е волята на българския народ, независимо че в допитването взеха участие 12 000 избиратели по-малко от необходимото, за да имат решенията задължителен характер. 

Мая Манолова коментира:
Два милиона и половина български граждани поискаха мажоритарна система, няма кой да го напише законопроекта на два милиона и половина български граждани, написах го заедно с екип от независими експерти и го внесохме в  парламента. Какво законодателно решение ще излезе от този проект, волята е на народните представители.
Според представители на инициативния комитет и експертите, няма пречки това Народно събрание да гласува поправките в изборните правила и предсрочните парламентарни избори да се проведат по тях.


Двете най-големи партии в Народното събрание - ГЕРБ и БСП - обявиха веднага след референдума, че ще подкрепят решенията от допитването, но не изясниха какви точно ще бъдат новите изборни правила.

В проекта се предлага право за гласуване по райони да имат онези български граждани, които са живели в тях през последните шест месеца. Това, според омбудсмана, се налага, за да се избегне изкривяване на резултатите.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна