Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

29 турски полицаи се изправят пред съда по обвинения за участие в опита за преврат

Турски съд забрани на медиите да отразяват разследването на убийството на руския посланик

| обновено на 27.12.16 в 18:56
Снимка: БТА

В Истанбул започна дело срещу 29 бивши полицаи, които са обвинени в съдействие на опита за военен преврат на 15 юли. Прокурорите искат доживотен затвор за 21 от обвиняемите, а за останалите осем - 15 години затвор за членство в терористична организация. Това е първият процес срещу заподозрените заговорници в града.

Подготвени са обвинения срещу над 1200 души, а общият брой на арестуваните е около 41 000. Очакват се съдебните дела, последващи неуспешния опит за преврат срещу президента Реджеп Ердоган, да формират най-всеобхватния съдебен процес в историята на Турция.

Орхан Джагри, един от прокурорите на днешния процес, заяви:
Всички замесени в опита за преврат трябва да получат справедлив процес. Онези, които нямат вина, трябва да бъдат отделени от останалите. Другите, които са виновни, трябва да бъдат наказани, защото това е национално предателство. Това е опит за сваляне на законно правителство от терористична организация. Тези хора са членове на ФЕТО - организацията на Гюлен. Тук сме, за да се уверим, че виновните ще получат възможно най-тежкото наказание.

Делото започна при засилени мерки за сигурност в гиганска зала край затвора Силиври, където по-рано се състояха процесите на обвинените по случая "Ергенекон". На журналистите не беше разрешено да внасят камери и друга техника.

Очаква се първоначалните слушания да продължат до петък. Председателят на съдебния състав Фикрет Демир съобщи, че днес и утре ще бъдат изслушани показанията на заподозрените, а след това в съдебната зала ще говорят свидетелите

Пет месеца след събитията започнаха малки процеси срещу заподозрените, а вчера 60 души бяха изправени пред съда в югозападния град Денизли.

Междувременно съд в Анкара забрани на средствата за масово осведомяване да отразяват разследването на убийството на руския посланик в Турция Андрей Карлов, предаде ТАСС, като се позова на Анадолската агенция. Забраната се отнася по-конкретно за разпространение на видеозаписи от местопрестъплението, а също на сведения за заподозрени лица. Тя ще важи до приключване на разследването.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна