от 07.00 часа

Роджър Федерер на финал в Австралия, чака победителя от Димитров - Надал

Роджър Федерер се класира за финала на Откритото първенство на Австралия по тенис. Поставеният под номер 17 швейцарец победи в оспорван мач своя сънародник Стан Вавринка в пет сета със 7:5, 6:3, 1:6, 4:6, 6:3 за повече от три часа.

Федерер постигна пробив в 12-ия гейм на първата част и победи трудно със 7:5, след което спечели подаването на Вавринка в шестия гейм на втората част, за да поведе с 2:0 след 6:3. Стан Вавринка се върна в мача с категоричното 6:1 само за 26 минути в третия сет, а след това дори изравни след пробив в деветия гейм на четвъртата част при крайното 6:4. Роджър Федерер отново проби началния удар на своя съперник в шестия гейм на петия сет, след което спечели подаването си и затвърди превъзходството си до края на срещата.

17-кратният шампион в турнирите от "Големия шлем" не е печелил титлата в Мелбърн от 2010 година, а през последните шест месеца лекува контузия. Стан Вавринка е шампион от Откритото първенство на Австралия през 2014 година.

35-годишният Роджър Федерер е най-възрастният финалист в турнирите от "Големия шлем" през последните 40 години.

На финала в неделя швейцарецът ще играе срещу победителя от двубоя между Рафаел Надал (Испания) и Григор Димитров.