Нов световен рекорд и световна титла за Ружди Ружди

Ружди Ружди постави нов световен рекорд от 12 метра 14 сантиметра и спечели световната титла в тласкането на гюле на първенството на планетата по лека атлетика за хора с увреждания в Лондон.

Параолимпийският ни шампион от Игрите в Рио де Жанейро направи поправка на върховото постижение в третия опит , макар още с първите два да си беше осигурил вече златния медал, след като постигна съответно 11 метра 45 сантиметра и 12 метра 23 сантиметра.

Втори с 11 метра 37 сантиметра се класира Лех Столман (Полша), а трети е иранеца Хамед Амири с 11 метра 17 сантиметра.

Другият не представител във финала на дисциплината Георги Киряков завърши на осмо място с резултат от 9 метра 19 сантиметра.

Златният медал на Ружди Ружди е трети за България от първенството в Лондон, след като Християн Стоянов спечели бронзовото отличие в дисциплината 1500 метра, а Дечко Овчаров взе също бронзов медал в хвърлянето на диск.

За спортист номер 1 на България за 2016 година в категорията " Най-добър спортист с увреждане" световната титла е втора е след тази от Доха през 2015 година, когато триумфира с 11 метра 81 сантиметра.