От 1997 г. в Грьонинген се провежда музикален фестивал наречен „Петър Велики“. Тази година фестивалът има юбилей – 20 години.
Тази година от 27 юли до 6 август. За тези 11 дни бяха предвидени около 50 концерта.
Артистичният секретар на Пол Комен за пореден път е съставил фантастична програма, обединена от няколко теми. Двама от най-големите романтични композитори, Франц Шуберт и Роберт Шуман, са представени с няколко концерта, както и Георг Филип Телеман, Морис Равел и Цезар Франк, Александър Цемлински. Беше обърнато внимание на грузинската музика, на финландската музика, Освен това се акцентира и върху трима американски композитори: Джон Адамс, Самуел Барбър и Ленард Бърнстейн. Много концерти представяха млади музиканти от цял свят, сред които откриваш и българи.
На 3 август беше събитието, наречено „1997 – 2017: Виктор Чучков представя 100 години българска музика“. Какво може да се прочете в рекламата за концерта: През 2000 г. пианистът и композиторът Виктор Чучков състави програма за фестивала с българска камерна музика от 20-ти век. Това беше смел и успешен концерт. Огромното разнообразие от стилове, обикновено базирани на ритмична народна музика, дадоха красив поглед върху българската култура. За това юбилейно издание на фестивала Чучков направи нова програма с по-нови произведения.
Не само проф. Чучков се ползва с голям авторитет и добро име там, а много от българските музиканти, които са се обучавали през годините там, някои от тях вече преподаватели, за които чух суперлативи – каза Таня Иванова. Сред тези имена са перкусионистката Татяна Колева, виолончелиската Теодора Недялкова, която вече е асистент, цигуларката Веселина Мъникова – тя пък е концертмайстор на Севернохоландския оркестър. Показателен е също фактът, че когато отвориш сайта на университета „Ханзе“ в Грьонинген един от езиците, на които можеш да намериш информация за различните програми на обучение е българският.
Пианистът, който участваше в концерта цитира български композитори. Каза че Панчо Владигеров е негов любим композитор, изреди имена на още няколко. Челистът в програмата беше участвал в първия концерт през 2000 г. и беше свирил произведение на Иван Спасов – продължи разказа си Таня.
За концерта Виктор Чучков избрал 10 имена – Марин Големинов, Веселин Стоянов, Петко Стайнов, Димитър Ненов, Васил Казанджиев, Александър Текелиев, Георги Арнаудов, Ценко Минкин, Владимир Джамбазов, Виктор Чучков. Само трима от изпълнителите са били българи – самият Виктор Чучков, Веселина Мъникова (цигулка) и Иван Пенков (пиано). Всички останали са били чужденци, представители на пет различни националности.