България с историческа победа над Швеция 3:2

Станислав Манолев

Националният отбор по футбол на България сложи край на 50-годишната черна серия срещу Швеция. В световнатa квалификация от първа група българските национали победиха своя съперник с 3:2 и запазиха всички шансове за класиране на Мондиал 2018.

Станислав Манолев, Георги Костадинов и Ивайло Чочев бяха точни за България, докато за Швеция се разписаха Микаел Лустиг и Маркус Берг. Вратарят Пламен Илиев спаси дузпа, а и няколко опасни положения пред своята врата. Селекционерът Петър Хубчев пък бе изгонен на трибуните още преди да са изтекли 20 минути заради реплики към съдията Паоло Талиавенто.

Селекционерът Петър Хубчев изненада с решението си да заложи на вратата на Пламен Илиев, а на върха на атаката бе Ивелин Попов. Андрей Гълъбинов бе оставен на резервната скамейка.

Първото полувреме на световната квалификация предложи много емоции на зрителите и завърши при резултат 2:2.
България вкара първи гол от 24 години насам на своя съперник в 12-ата минута. Тогава Станислав Манолев получи центриране на далечната греда от Георги Миланов и с глава прониза шведския вратар. Това бе първо попадение за България срещу Швеция от 1993 година, когато Стоичков отбеляза от дузпа на „Васил Левски“.

Само три минути по-късно обаче шведите получиха право да изпълнят дузпа, след като реферът Талиавенто видя нарушение на Георги Костадинов в нашето наказателно поле. Пламен Илиев обаче хвана ъгъла на битата от Форсберг дузпа, а след това се намеси подобаващо и при добавката.
Минути по-късно Петър Хубчев бе изгонен от резервната скамейка за реплики към съдията.

В 29-ата минута шведите изравниха. Микаел Лустиг се извиси най-високо при центриране от корнер и прати топката във вратата на Пламен Илиев.
Радостта им обаче трая само четири минути. Ивелин Попов центрира отлично в 33-ата минута, а на далечната греда Георги Костадинов бе изпуснат и с глава отново изведе България напред.
Националите обаче не успяха да задържат аванса си до почивката. В 43-тата минута Маркус Берг бе изпуснат в наказателното ни поле и с глава отново изравни резултата – 2:2.

В началото на второто полувреме Швеция натисна. На два пъти Пламен Илиев се намеси при удари на Форсберг и спаси вратата си от попадение. Малко по-късно играчът с номер 10 отново опита късмета си срещу българския страж и отново Тигъра бе безгрешен.

В 79-ата минута Чочев отне топката в центъра, пусна на Попов, който му върна пред наказателното поле. Халфът на Палермо не се поколеба и веднага стреля много точно в ъгъла на шведската врата, а ударът му не остави шансове за Олсен - 3:2.
До края на срещата нашите успяха да задържат аванса си и напълно заслужено стигнаха до успех с 3:2. Националите записаха четвърта победа от четири домакинства в тези световни квалификации.
България е на трето място в класирането с 12 точки, докато Швеция е пред нас с точка повече. На върха е Франция с 16.

На 3 септември България гостува на Холандия, а Швеция на Беларус.