Онкоболни жени ще могат да се възползват от ин витро процедури, заплатени от Фонда за асистирана репродукция. Това съобщи заместник-министърът на здравеопазването д-р Мирослав Ненков при представянето на промените в Правилника за работа на фонда.
Промените в правилника разширяват достъпа до ин витро процедурите. Дава се възможност на двойки с генетични проблеми също да опитат ин витро след лечение, а жени, които не отговарят на симулацията, също да продължат с друг метод по фонда. Жени до 35 години с онкозаболяване също ще се възползват от Фонда, каза д-р Мирослав Ненков:
Две са важните неща, които трябва да знае комисията, включвайки една такава жена в такава процедура: напредналостта на заболяването и перспективата, защото ако болестта е напреднала - има такава статистика и тя е чисто медицинска статистика и няма връзка с нашите желания или на никой друг, пациентките няма да бъдат включвани в тази процедура.
Данните за успеваемостта на Центровете за асистирана репродукция ще бъдат публикувани на сайта на Фонда за асистирана репродукция:
Правим промяна, на която държаха много неправителствени организации и с пълно право. Сега на сайта на Центъра по асистирана репродукция ще бъдат предоставени данните за успеваемостта на отделните центрове. Клинично доказана бременност е най-сигурният критерий за това, че процедурата ин витро е минала успешно.
За достъп до финансиране досега центровете трябваше да имат или 20 на сто успешни клинични бременности, или 15 на сто успешни раждания - сега и двата критерия ще са задължителни, за да има финансиране.
За 2018 година се настоява финансирането от 12 милиона лева да се увеличи с още 9 милиона лева.