Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моринари Ватанабе: Аз не съм професор на НСА, аз продължавам да съм студент

4
Снимка: start-photo.bg

Аз не съм професор на Национална спортна академия, аз тук не съм президент на Международната федерация по гимнастика. Аз тук винаги ще бъда студент. Нямаше да бъда президент на FIG, ако не бях срещнал ректора проф. Хаджиев, ако не бях студент на НСА, ако не бях ял българско мляко. Благодаря на България за всичко, това заяви Моринари Ватанабе след церемонията на стана „Почетен професор“ на НСА.

Президентът на Международната федерация по гимнастика (FIG) получи символите на почетното звание –  медал и диплом от ректора на висшето спортно училище проф. Пенчо Гешев.

Официален гост на церемонията бе негово превъзходителство Масато Ватанабе,  посланик на Япония, зам.-министърът на младежта и спорта Габриела Козарева, секретарят по културните въпроси в посолството на Япония Мисаки Нишимура и зам.-председателят на Българския олимпийски комитет Йорданка Благоева.

Сред гостите бяха емблематични имена в гимнастиката: Йордан Йовчев, Мария Гигова, Илияна Раева,  Красимир Дунев, както и председателят на БФ Скокове на батут Стоян Димитров и генералният секретар на БФ Спортна акробатика Николина Кръстева.

Да кажа, че съм радостна ще е доста повърхностно. Шаблонно  ще прозвучи. Мори, аз го приемам не само като мой специализант, а като един изключителен приятел - личен и на България, това сподели легендата в художествената ни гимнастика Нешка  Робева, която е била ръководител на специализацията на Моринари Ватанабе.


В първата си публична лекция като почетен професор  Ватанабе представи темата „Индустриалната революция на 21 век започва със спорта“. Презентацията обширно изложи възгледите му за възможностите на спорта да промени негативните тенденции в съвременното общество. Главоломно нарастващият процент на застаряващото население, увеличаващата се продължителност на нуждата от здравни грижи са сериозно изпитание пред всяка икономика и тук спортът може да „обърне вълната“. Решението е в редовните занимания с физически упражнения. Международната федерация по гимнастика вече се е ангажирала в борбата с деменцията, а от 2024 г. има за цел участие в Параолимпийските игри.


Званието „Почетен професор“ бе присъдено на Моринари Ватанабе като признание за значителния му принос към развитието на гимнастиката в световен мащаб, за множеството благотворителни инициативи, осъществени под негово ръководство, както и за популяризирането на гимнастическите спортове сред децата и юношите.

Сред носителите на званието „Почетен професор“ на Национална спортна академия са Марко Блатер - изпълнителен директор на Швейцарската олимпийска асоциация, Адолф Оги - съветник в ООН по въпросите на спорта, Хорст Шмидт - генерален секретар на Германския футболен съюз.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна