Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Печелим или губим, създавайки клюки и интриги

Снимка: pixabay.com

В човешката природа ли и е създаването на интриги и клюки? Какво ни кара да го правим и какво си мислим, че печелим от това? Всъщност, печелим ли въобще, или това е само временно? Какво всъщност представляват клюките и как можем да ги спрем попитахме в предаването "Контрасти" семейния терапевт Стоян Георгиев.

Социалният психолог Жак Саломе, който говори за "хигиена на отношенията", отбелязва, че трябва да избягваме изказвания, които формират системата на интригите. Важно да се научим да контролираме нашите изказвания, но е добре да разберем и как да го правим.

Стоян Георгиев отбеляза, че колкото и да си мислим, че печелим, създавайки интриги и клюки, всъщност последствията са негативни за нас в дългосрочен план. Той споделя, че има някои принципи, които, ако бъдат приложени, клюките ще бъдат елиминирани от взаимоотношенията ни с околните.

Клюките нараняват нашите взаимоотношения, доверието към нас и репутацията ни, те разделят и най-добрите приятели. За момента могат да ни сближат с човека, с който си споделяме неща зад гърба на някой друг, но дългосрочно взаимоотношенията ни се подкопават. Затова психологът съветва: Когато някой започне да споделя лична информация за някой друг, просто не казвай нищо.

Клюкарите имат нужда от червейче, за да издърпат въдицата и да те въвлекат в разговора. Когато не се хванеш на въдицата им, коментарите ще престанат.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна