Божидар Цендов: Преди семейството беше по-патриархално, но имаше силни вътрешни противоречия
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Какви промени стават в съвременното българското семейство? На какво се дължат какви са ползите от тях и носят ли някакви негативни последици? И още - какви са отношенията между половете в едно семейство и как се отразяват промените в семейната среда на децата. Тези въпроси обсъждахме с психолога Божидар Цендов в предаването ни "Контрасти".
Знаем, че българското семейство е живяло според общоприети норми, задължителни за всички. Младите търпели редица ограничения и забрани. Родителите дори избирали брачни партньори на своите деца. Това давало сигурност, но и правило членовете зависими. Може би именно това дава старт на промените в семейството.
Днес семействата са поставени пред качествено различна ситуация в сравнение с миналото. Но не може да не кажем, че хората се плашат от промените. И правят опити да ги избегнат. До известна степен това се дължи на факта, че възприемаме старото като стойностно, истинско и добро. А новото се възприема точно обратното. Божидар Цендов дава обяснение на човешката склонност да не се разделя с миналото, без да се отчита, че и то има своите негативни страни.
Мъжът и жената се обвързват без да губят своята индивидуалност. Дали обаче тази промяна в семейството, даваща на човека свободата да изразява своята индивидуалност, не е и причина за многото разводи - чуйте повече в разговора с психолога Божидар Цендов.