Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерът Борисов разговаря в Баку с президента на Азербайджан Илхам Алиев

Алиев: Чрез държавната си газова компания СОКАР Азербайджан е готов да инвестира в българската газопреносна мрежа

| обновено на 15.01.18 в 19:23
2
Снимка: БТА

Азербайджанската държавна нефтена компания СОКАР е готова да инвестира в българската газопреносна мрежа. На срещата си в Баку премиерът Бойко Борисов и президентът Илхам Алиев потвърдиха доставката за България на 1 милиард кубически метра природен газ годишно от втората фаза на находището Шах Дениз.

Сред темите на разговорите са и диверсификацията на доставките на природен газ до България, както и проектът за изграждане на газовия хъб "Балкан". България подкрепя изграждането на Южния газов коридор, а Азербайджан има водеща роля при изграждането му. 

Премиерът Бойко Борисов потвърди, че на ресорните министри е разпоредено да проучат възможностите за газифициране. Борисов заяви, че договорените един милиард куб. метра азерски газ е най-евтиният и ще може да се използва за социални пакети за бедните домакинства. Така, според премиера, ще се реши и екологичният проблем с мръсния въздух. Очаква се тази година да започне изграждането на интерконектора с Гърция и да се финализират преговорите за конектора с Турция, за да може синьото гориво по южния газов коридор да стигне до България. 
По думите на президента Алиев страната му, инвестирала успешно в газификация на Грузия би могла да предаде опит и добри практики в България.
Може да бъде осъществена инвестиция от страна на СОКАР и съм убеден, че в най-близко бъдеще ние ще започнем реална работа в тази насока.

Едва 3% от България е газифицирана, а в същото време въздухът у нас е замърсен, заради използването на твърди горива за отопление, отбеляза премиерът.
И ако ние можем да си направим и с техни инвестиции, а президентът Алиев даде тази команда, може и цели социални пакети с по-евтината газ да правим


Президентът Алиев подчерта, че Азербейджан и България са стратегически партньори в реализацията на проекта за изграждане на Южен газов коридор, който ще гарантира енергийната сигурност на Европа.
Надявам се юни месец тази година най-сетне да дойде първата копка с интерконектора с Гърция, а и по интерконектора, който в средата на юли с Турция ще бъде готов.

Алиев видя поле за сътрудничество по линия на жп коридора, който е изграден от Азербайджан до Тбилиси. 

Преди преговорите Борисов посочи, че България проявява интерес към сътрудничество с азербайджанската газова компания СОКАР: 
С президента Алиев каквото сме се разбрали всичко се е случило и мисля, че и директната връзка Баку-София ще е много голяма крачка в това отношение, да  сработим заедно и в бизнеса, и в туризма и в свързаностите между двете страни. Днеска ще имаме нова, надявам се, и президентът да даде своята благословия и разпореждане към СОКАР. Ние проучихме вашият опит в газоразпределителните мрежи, които изграждате, и в Грузия, и на други места.


От своя страна азербайджанският президент посочи: Снимка: БТА

Днес с нашите делегации ще обсъдим важни въпроси от политическата, икономическата, енергийната сфера. Има много неща, които ни обединяват, и главното са приятелските отношения между нашите народи и между ръководителите на нашите страни.

Откриването на авиолинията София-Баку ще увеличи потока на туристи между двете страни. Перспективен е и транспортният жп коридор, изграден със съдействието на Азербайджан, който е най-краткият път през България до Европа. Така ще се улесни преносът на стоки.

Пряката въздушна линия между България и Азербайджан ще засили двустранното сътрудничество и икономическите връзки, обмена на туристи. Премиерът Борисов е придружен от министрите Ивайло Московски, Теменужка Петкова, Румен Порожанов, Емил Караниколов. Те участват в пленарните разговори на двете делегации.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени