Съставът на Канада спечели бронзовите медали от олимпийския турнир по хокей на лед при мъжете

Канада

Съставът на Канада победи тима на Чехия с 6:4 (3:1, 0:0, 3:3) и спечели бронзовите медали на олимпийския турнир по хокей на лед при мъжете. Капитанът Крис Кели и Андрю Ебет се разписаха по два пъти в малкия финал за деветкратните олимпийски шампиони, които не успяха да защитят титлите си от Ванкувър 2010 и Сочи 2014, но все пак стигнаха до отличията. Роман Червенка завърши с два гола и асистенция за чехите, олимпийски шампиони от Нагано 1998, но не успяха да заслужат място на подиума за първи път след Торино 2006.

Северноамериканците поведоха чрез Ебет в 8:57 минута, но 16 секунди по-късно Мартин Ружичка изравни. След още 15 секунди Кели отклони от въздуха удар на Коди Голубьоф и даде нов аванс на канадците. Така за втори път в историята на Олимпийски игри след мача между Финландия и САЩ в Инсбрук 1976 два отбора си размениха общо три гола в рамките на 31 игрови секунди. Дерек Роа направи 3:1 при бърза контраатака 4:03 минути преди края на първия период. Във втората част попадения не паднаха, но в 5:50 минута на третата Ебет направи засечка отблизо и се разписа за 4:1. 46 секунди по-късно Ян Коварж намали на 2:4, но в 9:37 минута на последната третина Кели вкара пак за 5:2. Минута по-късно гол на Мартин Ерат за Чехия беше малко спорно отменен след разглеждане на видеоповторение. Канада вкара шести гол чрез Войтек Волски в 55.23 минута, а малко повече от минута по-късно Роман Червенка. Червенка вкара второто си попадение в мача за 4:6 при числен превес 2:05 минути преди финалната сирена, но за повече чехите нямаха сили.

Финалът е утре между осемкратния шампион Русия и Германия.