Великобритания ще забрани продажбата на предмети от слонова кост независимо от възрастта им в опит да ограничи незаконната търговия, да попречи на бракониерството и да допринесе за защитата на слоновете, съобщи Ройтерс.
Ново законодателство ще въведе най-строгата забрана за слонова кост в Европа и една от най-строгите в света, поставяйки извън закона продажбата на почти всякакви антични предмети, съдържащи слонова кост.
Международната търговия със слонова кост е незаконна от 1990 г., както и продажбата на необработена слонова кост във Великобритания, без оглед на възрастта ѝ.
В момента обаче предметите, изработени преди 1947 г., могат да бъдат обект на търговия в Обединеното кралство и други страни от ЕС, както и предмети, произведени след 1947 г., ако имат правителствен сертификат.
По-тежките ограничения, въвеждани след обществени консултации, ще покажат убеждението на Великобритания, че „отвратителната търговия със слонова кост трябва да остане в миналото“, заяви министърът на околната среда Майкъл Гоув.
Все пак са предвидени изключения за антични предмети, при които слоновата кост е под 10 процента от обема, както и за най-редките и важни предмети от съответния вид, включително портретни миниатюри, нарисувани върху плочки слонова кост.
Според Световния фонд за дивата природа всеки ден близо 55 африкански слона биват убивани заради бивните им, които след това биват превръщани в статуетки или накити.