Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здрав подем на световните фондови борси след надежди за избягване на реална търговска война между САЩ и Китай

Пазарът на акции на Уолстрийт успя да направи забележителен обрат по време на търговията в сряда след отслабване на инвеститорските страхове по отношение на опасността за реална търговска война между САЩ и Китай.

Повод за тези надежди даде изказване на топ икономическият съветник на Белия дом Лари Кудлоу, според което администрацията на президента Доналд Тръмп е изразила желание за преговори с китайските власти, като двете водещи световни икономики няма да бъдат въвлечени в търговска война.

Попитан дали последният план на САЩ за митнически тарифи спрямо редица китайски стоки на стойност 50 млрд. долара годишно може въобще да не влезе в сила, Кудлоу заяви пред репортери: "Да, възможно е. Това е част от преговорния процес". Според него това предложение на Вашингтон и последвалата заплаха за контрамита от страна на Китай представляват просто предложения от двете страни.

Трябва да се има предвид, че американските търговски санкции (предложените мита в размер на 25% за около 1300 китайски стоки) и последвалите вчера планове на властите в Пекин за аналогични мита за 106 американски стоки, няма да влязат в сила незабавно, което ще даде на двете водещи икономики възможност за маневриране и ще даде на инвеститорите надежда за постигане на компромис.

Предстои публично обсъждане и консултации на предложените от САЩ тарифи за огромен брой китайски стоки от областта на промишлените технологии, транспорта и медицинските продукти, което вероятно ще отнеме около два месеца. В същото време и предложените в сряда контрамита от страна на Китай няма да влязат незабавно в сила, а ще се изчака окончателното решение за предложените наказателни търговски мерки от страна на администрацията на Белия дом.

Изявлението на Лари Кудлоу накара редица инвеститорите да започнат да гледат на плановете на Тръмп за налагане на митнически тарифи като на част от неговата стратегия за търговски преговори с Китай, а не като на негова реална протекционистка политика.

Инвеститорските надежди, че в крайна сметка ще бъде избегната една търговска война между двете световни икономически сили, доведоха до драматично обръщане на първоначалната силно негативно посока на търговия на Уолстрийт в сряда и дори до ръст на основните фондови индекси в края на деня.

                                                                                                                                 Графика на индекса DJIA

Снимка

Индексът DJIA се срина първоначално с над 500 пункта (с над 2%) към близо 8-седмично дъно, след което последва постепенно заличаване на тези загуби и в края на търговията в сряда индексът на сините чипове дори успя да поскъпне с 231 пункта (повишение с 0,96%). Това представлява най-здравият обрат в рамките на една сесия на търговия от 6-и февруари насам, когато DJIA се понижи за кратко с 2,33%, преди обаче да поскъпне в края на деня с 2,3%.

Добрият отскок на индекса DJIA от неговата 200-дневна пълзяща-средна (синята линия на графиката) е позитивен технически сигнал, но е необходим скорошен пробив обратно и над 100-дневната пълзяща-средна (червената линия на графиката) за по-ясен сигнал, че основният фондов индекс на Уолстрийт е преустановил солидната си низходяща корекция, която е в сила от неговия рекорден връх от края на месец януари.

Солиден отскок отчетоха и останалите водещи фондови индекса, търгувани на Уолстрийт, като S&P500 приключи вчерашната търговия с повишение от 1,16%, а технологичният Nasdaq Composite – с 1,45%, след като по-рано през деня и те бяха подложени натиск, понижавайки се с първоначално над 1%.

По време на днешната извънборсова търговия фючърсите на американските индекси продължават да нарастват, като тези на DJIA се повишат с нови около 140 пункта (повишение с 0,6%), на S&P500 – с 0,71% и на Nasdaq100 – с 0,97%.

След серията заплахи за налагане на мита и от двете страни, според участниците на глобалните капиталови пазари, сега предстои период на преговори, като се очаква САЩ и Китай да прекарат в разговори поне няколко месеца, за да бъде намерение решение на търговските различия. 

Тази рязка промяна в инвеститорските настроения се отразява позитивно и на азиатските, и на европейските пазари на акции. Надеждите за предстоящи преговори между САЩ и Китай допринесоха за ръст на японския индекс Nikkei с 1,53%, на южнокорейския Kospi – с 1,22% и на сингапурския индекс STI – с 2,44%.

Европейските пазари на акции също реагират позитивно на намалелите страхове за действителна търговска война между САЩ и Китай и на снощното рязко обръщане на посоката на Уолстрийт. Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 нараства в началото на търговията в четвъртък с 1,58%, немският индекс DAX 30 – с цели 1,85%, френският CAC40 – с 1,67% и британският FTSE100 – с 1,4%.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени