Министърът на правосъдието Цецка Цачева разговаря с представители на Синдиката на служителите в затворите и синдикат "Охрана". Разговорите целят разпределяне на предвидените 15 млн лева, които надзиратели и съдебна охрана получиха след няколкомесечни протести.
Синдикати и ръководство на министерство на правосъдието трябва да уточнят как да се разпределят така средствата, че да бъдат и изравнени възнагражденията на униформените от министерство на правосъдието с тези на полицаи и военни, но средствата, според предварителните анонси, се обсъждат и мерките, обявени вчера от министър Цецка Цачева с кризата с двамата рецидивисти, които напуснаха безпроблемно Централния софийски затвор миналия вторник.
Резултатите от тази проверка се чакат утре, а вчера синдикатите настояха за публичност и за поемане на отговорност на равнище, различни от тези на редовите надзиратели.
Две работни групи в правосъдното министерство ще работят за оптимизиране на щата в затворите и подобряването на техническите средства за охрана. Това заяви в предаването "Преди всички" правосъдният министър Цецка Цачева.
„В момента се извършват ремонтни дейности, преустройват се арести, помещения за арести в рамките на затвора, извършва се немалко дейност, но просто периодът е такъв, че заложеното сега се реализира“.
Според Цачева конкретният случай не трябва да пречи на диалога със синдикатите на надзирателите.
„Не бива този инцидент да се смесва с един диалог със синдикатите, който върви от есента на миналата година, с опитите на политическото ръководство на министерството и ГД "Изпълнение на наказанията" чрез собствени сили и средства, това, което държавата ни е отпуснала в рамките на бюджета, да реорганизираме системата, така че да имаме по-добър контрол“.
По-рано Цветан Михайлов от Синдиката на надзирателите изрази надежда, че днес синдикалистите ще бъдат информирани за набелязаните от министерството конкретни мерки.
„Да обсъдим разпределението на отпуснатите 15 милиона от МС с оглед на факта, че и това увеличение по-скоро има за цел да потуши напрежението за известен период от време. Недоволството съществува, трудно може да бъде преодоляно с една мярка и в дългосрочен план цели по-скоро служителите да не се озлобяват повече“, каза той.