Американската космическа агенция НАСА ще изстреля днес първата си сонда-робот, която ще изследва недрата на Марс, съобщи Ройтерс. Космическият апарат е оборудван със сеизмограф, който да засича и най-леките "марсотресения". Възоснова на измерванията учените се надяват да установят плътността, състава и дълбочината на пластовете на Марс, отбеляза професор Том Пайк от Импириъл колидж Лондон.
"Не смятаме, че тектонните плочи на Марс са активни колкото на Земята, но в момента наистина не знаем. Така че като видим сеизмологичните измервания, това ще е изключително важна информация за нас."
Учените смятат, че някога ядрото на Марс е било течно както земното и то осигурява магнитното поле на планетата. Сондата трябва да установи дали това още е така като използва радио оборудване, за да наблюдава оста на въртене на планетата, каза доктор Сюзън Смрекар.
"Ако вземете сварено и сурово яйце и ги завъртите, те се клатят с различна скорост заради разпределянето на течността вътре. Така че като следим сондата много внимателно, ще успеем да разберем как се поклаща Марс, което ще ни даде доста информация за ядрото му."
Сондата "ИнСайт" трябва да достигне Червената планета след шест месеца, а мисията й по изследване на дълбините на Марс ще продължи около две години.
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!