Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий, живели през 9-и век. Техният основен принос е съставянето на глаголицата, която става наша азбука около 862 година.
Учителите на славянските народи са от най-образованите хора на своето време. Свети Кирил, наречен Философ, завършва заедно с брат си Методий прочутата Магнаурска школа в Константинопол. Дълбоко религиозен още от детските си години, по-големият му брат Методий става монах. Методий превежда всички богослужебни книги, като така спомага да се проповядва християнството на български език.
Чрез своето дело Светите братя дават възможност за наука и просвещение на славянските народи, но и защитават на известния Триезичен диспут правото на българския народ да прославя Бога на своя език, освен на трите утвърдени до тогава – еврейски, гръцки и латински. Разпространението на новата азбука е довършено от техните ученици, които са приети в България от цар Борис.
За поредна година църковна делегация, водена от главата на Македонската православната църква Архиепископ Стефан, пристига у нас за празника по покана на Българската академия на науките.