от 15.00 часа

Дудова, Юсеин и Оряшкова спечелиха титлите от държавното по борба

Биляна Дудова
Снимка: БФБ

Двукратната европейска шампионка Биляна Дудова спечели титлата на държавното първенство по борба в Ловеч.

В най-интригуващия финал състезателката на „Юнак Локомотив“ (Русе) победи друга националка Евелина Николова (НСА-Академик), носителка на три медала от големи първенства при жените, с 5:4 и триумфира при 57-килограмовите. Дудова взе и приза за най-резултатна състезателка.

Тайбе Юсеин („Левски“) също беше без конкуренция. Европейската шампионка спечели в категория до 62 кг, след като записа 4 победи, но реално направи само една борба, а останалите три нейни съпернички не се качиха на тепиха. В единствената си схватка Юсеин победи Цветомира Стефанова с технически туш. Юсеин беше обявена и за най-технична състезателка на първенството.

В категория до 72 кг титлата спечели Елис Манолова, която се състезава за Азербайджан. Нейната сестра Джанан Манолова пък взе среброто при 65-килограмовите. В тази категория със златното отличие спечели София Георгиева („Левски“), която по-рано този месец завоюва сребро на европейското първенство до 23 години в Истанбул.

Първа титла в борбата заслужи Мария Оряшкова. Деветкратната европейска шампионка и четирикратна номер 1 в света по самбо беше убедителна в тежка категория до 76 кг, като постигна три победи с туш - над Красимира Панчева, Радина Азменова и Мирослава Велинова.

С отборната титла ликуваха състезателките на „Юнак Локомотив“ (Русе), следвани от „Левски“ и НСА-„Академик“.

При мъжете националите бяха без конкуренция и във финалите на класическия стил.  Световният и европейски шампион от 2013-а Иво Ангелов не даде шанс на Никълъс Сулев - 8:0 и триумфира с титлата при 63-килограмовите.

Златният медалист от Евро 2017 Тарек Абделслам пък победи Йоан Димитров с 4:1 и стана шампион в категория до 87 кг. Даниел Александров (82 кг) и Николай  Байряков (97) пък ликуваха безапелационно с титлите в своите категории. 38-годишният ветеран Владислав Методиев спечели златото без борба при най-тежките до 130 кг, след като съперникът му не излезе на тепиха.

Отборната титла завоюваха борците на "Ботев 93" (Враца), следвани от "Левски" и НСА-"Академик".

Призът за най-резултатен състезател получи Захари Зашев, а за най-техничен беше обявен Стоян Кубатов.

Утре започва надпреварата в свободния стил при мъжете.