Драстични глоби между 10 и 15 хиляди лева и затвор за бракониерство при улов на риба, гласуваха на второ четене в Народното събрание. С промените в Закона за рибарството и аквакултурите се регламентират и полицейски правомощия на служителите на ресорната агенция.
Депутатите криминализираха незаконния улов на риба и натовариха Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури с правомощия да арестуват бракониерите. Служителите на Агенцията ще могат да използват записващи и заснемащи технически средства, да използват моторни превозни средства със специален режим на движение, както и физическа сила и помощни средства след предупреждение. Те ще имат право да проверяват плавателни средства, когато са спрени или са на котва, както и да спират със стоп палка за проверка плавателни средства в Дунав и Черно море. Целта е бракониерите да бъдат подвеждани под отговорност, а не както досега да се измъкват от съда, обясниха вносителите от ГЕРБ.
От БСП критикуваха промените. Те настояха служителите на ИАРА да минават обучение, както полицаите, предложение, което не беше прието.
Левицата оспори липсата в Закона на легална дефиниция за риболовна мрежа.
Депутатът Филип Попов коментира: „Също по този закон следва да се разбира риболовна мрежа, на жаргон се казва цапало, 50 сантиметра на 30 сантиметра. Отива някакво дете да лови риба в някакъв язовир с тази мрежичка и подлежи на наказателна отговорност“.
Уловът на риба чрез използване на „взривни, отровни или зашеметяващи вещества“ ще се наказва с една година затвор и глоба от 10 хиляди до 15 хиляди лева или пробация. Наказание от шест месеца затвор и глоба между 5 хиляди и 10 хиляди лева се предвижда в случаите, когато се извършва нерегламентиран риболов с мрежи във вътрешни водоеми.
Депутатите решиха още 5% от прихода, получаван в риболовните магазини, в които се продават риболовни билети, да отиват за зарибяване.