Израелският парламент прие днес оспорван закон, който определя страната като национална държава на еврейския народ, но създава опасения за дискриминация срещу арабските ѝ граждани, предаде АФП.
Според него иврит е единствения официален език в страната, като този досегашен статут на арабския език е заменен със „специален статут", който може да се използва в израелските институции.
В одобрения от Кнесета закон с 62 гласа „за“ срещу 55 „против“ е записано, че създаването на еврейски общности е от национален интерес. Той посочва, че Израел е историческата родина на евреите и те имат изключителни права за самоопределение в нея.
След критики, включително от президента Реувен Ривлин, бе променен най-противоречивият текст, за който се смяташе, че легализира създаването на чисти еврейски общности (селища).
„Това е решителен момент в историята на нашата държава, тъй като се увековечава нашият език, химн и флаг“, каза премиерът Бенямин Нетаняху след вота. Той посочи още, че израелската демокрация ще продължи да гарантира гражданските права. „Те няма да бъдат засегнати, но мнозинството също има права и мнозинството решава“, добави Нетаняху.
Критиците са убедени, че новият закон ще задълбочи чувството на отчужденост сред арабското малцинство в страната, посочва Ройтерс. Депутати от арабското малцинство нарекоха закона „расистки и граничещ с апартейда“.
„Законът за националността е престъпление от омраза. Напълно дискриминира арабските граждани, насочен е срещу арабското малцинство, расистки е, особено в частта за еврейските селища и понижаването на статута на арабския език“, каза Ахмед Тиби.
Израелските араби са около 20% от близо 9-милионното население на страната.
Законът бе окончателно приет след бурно 8-часово заседание на парламента, приключило в ранните часове днес.