Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ромите от "Нов път" работят предимно в Германия и държат децата им да получат добро образование там

Снимка: Светослав Цветанов

В ромския квартал "Нов път" във Видин малките къщи се редуват с големи, а на тясната улицата е трудно се разминават две коли, но има само модерни западни возила. В центъра на квартала има луксозно кафене, пълно с млади хора, а пред него - контейнер с разпилени отпадъци. Повечето жители от години работят в Германия и се връщат у нас само през летните месеци, когато са традиционните ромски сватби. 


дваме на гости на собствения си дом. Работим там и си направихме условия за живеене даже и по-хубави от собствените си домове. Нямаме намерение скоро да се прибираме", споделят хората и допълват, че в Германия се радват на уважение заради полаганите усилия, дори ако влязат в банка с работно облекло. "Работим в Германия, но си харчим парите в България", казват жители, дошли у нас заради сватбите на близки и познати. Те вече продължават по ден-два, а в целия квартал едва 5-6 семейства имат по 10 и повече деца. Повечето хора имат по 2 до 3 и изключително много държат на образованието им...в чужбина. Един от завърналите се роми сподели, че има две внучки, завършили медицина, които в момента работят в Германия и изрази съжаление към българските им колеги заради заплатите, за които са принудени да се трудят. 

Работник във фирма за сметоизвозване в Германия сподели, че заплатите за непривлекателния труд там позволяват на него и жена му да спестяват месечно четирицифрена сума в евро като същевременно плащат квартира, ток, газ, вода и други разходи за живот.

Ромите от "Нов път" искат да им се оправят улиците и да има канализация в квартала им. На стандартния отговор "няма пари" отговарят с факти - за празненствата в града ще дойдат поне 8 чуждестранни певци и всеки ще иска по няколко хиляди евро, които могат да бъдат дадени по-целесъобразно. 

"Важно е човек да полага честен труд, да осъзнае необходимостта от образование и това ще го изгради като индивид, но начинът, по който аз съм живял преди да замина, е абсолютно същият и след като съм заминал", споделя един от ромите. Според него ромската интеграция не е била нужна преди 90-те, а след това е била намерена икономическа ниша и обществото е било разделено според етноси и образование. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна