Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Русия подозира саботаж за теча на Международната космическа станция

Международната космическа станция (МКС) е един от малкото проекти, където сътрудничеството между Русия и САЩ остана незасегнато от влошаването на отношенията между двете държави.
Снимка: НАСА

Русия започва днес проверки, след като шефът на космическата ѝ агенция допусна, че течът на въздух от Международната космическа станция (МКС) миналата седмица може да е предизвикан преднамерено чрез саботаж, предаде АФП.

Директорът на „Роскосмос“ Дмитрий Рогозин каза, че дупката, която бе открита в четвъртък в скачения с МКС космическия кораб „Союз МС-09“, е направена със свредло от вътрешната страна – на Земята, или в Космоса. Предишната версия, че е причинена от малък метеорит, е отхвърлена, добави той.

Руски космонавти използваха епоксидна смола за запълване на дупката, която причини малка загуба на налягане, което не създавало опасност за живота на екипажа на МКС.

„Имало е няколко опита за пробиване“, заяви Рогозин късно в понеделник в излъчен по руска телевизия коментар. Според него „трепереща ръка“ е държала свредлото.

„Какво е това – производствен дефект или преднамерени действия“, запита той.

„Проверяваме версията, че е направено на Земята. Но има и друга версия, която не изключваме – преднамерено действие в Космоса“, каза Рогозин.

Комисия ще се опита да установи извършителя, допълни той, посочвайки, че това е „въпрос на чест“ за руската компания „Енергия“, която произвежда корабите „Союз“.

Дупката била в секция на „Союз МС-09“, която не се използва при връщането на астронавтите и космонавтите на Земята.

„Енергия“ ще провери всичките си кораби „Союз“ и „Прогрес“ за възможни дефекти, както в производствената си база край Москва, така и онези, които са на космодрума „Байконур“ в Казахстан, очаквайки изстрелване, съобщи РИА Новости, позовавайки се на източник в компанията.

МКС е един от малкото проекти, където сътрудничеството между Русия и САЩ остана незасегнато от влошаването на отношенията между двете държави и от US санкциите.

На МКС в момента има двама руски космонавти, трима астронавти на американската НАСА и германец, изпратен по линията на Европейската космическа агенция.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени